Stosowanie HCG na cyklu sterydowym
Doping

Stosowanie HCG na cyklu sterydowym
Stosowanie HCG na cyklu sterydowym

Wstęp

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o tym czym jest gonadotropina (hCG). W jakim celu jest stosowana w kulturystyce? Kiedy stosowanie gonadotropiny ma sens, a kiedy jest niebezpieczne? W którym momencie trzeba rozpocząć jej stosowanie oraz w jakich dawkach?

Jeszcze 20 lat temu żaden kulturysta nie przyjmował tego preparatu, a nawet mało kto o nim wiedział.
Na temat odbloku pojawiały się propozycje typu "zrób 5-10 strzałów hCG oraz weź tribulus", a o badaniach już nawet nie wspominam.

Czym jest gonadotropina?

Ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG) to hormon, wytwarzany przez łożysko w czasie ciąży, a następnie wydalany w postaci niezmienionej z moczem, skąd jest ekstrahowany i oczyszczany w celu uzyskania wyrobu medycznego. Gonadotropina kosmówkowa ma takie same działanie biologiczne jak hormon luteinizujący (LH), który jest wytwarzany w przysadce mózgowej.

Działanie gonadotropiny

 • Stymuluje syntezę hormonów płciowych w jądrach, dzięki czemu ma takie samo spektrum działania jak testosteron
 • Stymuluje spermatogenę
 • Stymuluje rozwój narządów płciowych oraz wtórnych cech płciowych
 • U kobiet stymuluje wytwarzanie progesteronu przez ciałko żółte, wywołuje owulację, wspomaga rozwój łożyska

Fizjologia gonadotropin

W organizmie poziom gonadotropin jest regulowany za pomocą mechanizmu sprzężenia zwrotnego w osi podwzgórze - przysadka - jądra:

 1. Gonadoliberyna jest wytwarzana w podwzgórzu i stymuluje uwalnianie hormonów gonadotropowych.
 2. Gonadotropiny są wytwarzane w przysadce mózgowej i stymulują pracę jąder. Przy ich braku dochodzi do atrofii jąder.
 3. Testosteron i sterydy anaboliczne hamują produkcję gonadoliberyny i gonadotropin, powodując atrofię jąder.

Dlatego w kulturystyce, przy długotrwałym stosowaniu sterydów anaboliczno-androgennych (powyżej 10 tygodni) należy dodatkowo wprowadzać gonadotropinę w celu zapobieżenia atrofii jąder.

Stosowanie gonadotropiny (hCG) w kulturystyce

W kulturystyce duże znaczenie ma tylko jedna właściwość gonadotropiny - stymulacja wytwarzania hormonów płciowych (testosteronu) przez jądra. W wyniku czego gonadotropina jest stosowana jako środek zapobiegający atrofii jąder oraz jako niezbędny składnik podczas odbloku po długich cyklach sterydowych.

Mimo, że gonadotropina (hCG) ma takie same spektrum działanie jak testosteron, jej stosowanie w celach anabolicznych nie jest uzasadnione i jest niebezpieczne dla zdrowia. Gonadotropina kosmówkowa jest mniej skuteczna niż sterydy anaboliczno-androgenne, dlatego do uzyskania odpowiedniego efektu konieczne byłoby stosowanie dużych dawek, co może powodować nieodwracalne zaburzenia osi podwzgórze - przysadka - jądra. 

W tym kontekście za duże dawki uważam stosowanie hCG powyżej 5000 IU tygodniowo w ciągu dłuższego okresu.

W związku z tym w internecie można często spotkać artykuły, które przedstawiają gonadotropinę w negatywnym świetle, produkując plotki typu "gonadotropina spala jądra", "przez hCG kulturysta stracił jądra", a nawet absurdy tupu "Gonadotropina może wywołać objawy ciąży u mężczyzn". 

Prawidłowe stosowanie gonadotropiny, kiedy jest to niezbędne, niesie za sobą tylko pozytywne skutki.

stosowanie hcg w kulturystyce - dawkowanie

Stosowanie gonadotropiny (hCG) podczas cyklu

W kulturystyce stosowanie gonadotropiny kosmówkowej jest uzasadnione, a nawet konieczne w trakcie stosowania sterydów anaboliczno-androgennych w celu zapobiegania atrofii jąder. W tym przypadku jej stosowanie jest bezpieczne, ponieważ stosowane są niskie dawki, dodatkowo hCG może wyeliminować niektóre skutki uboczne sterydów oraz zachować uzyskaną masę mięśniową.

W skrócie: podczas cyklu hCG stosuje się tylko i wyłącznie w jednym celu - w celu zapobiegania atrofii jąder.

Stosowanie hCG podczas cyklu ma sens tylko jeżeli długość cyklu jest większa niż 10 tygodni. W tej sytuacji gonadotropina nie zaburza osi podwzgórze - przysadka - jądra, a tylko pozwala na zachowanie funkcji jąder.

Jeżeli długość cyklu wynosi 6-8 tygodni, hCG można zastosować tylko w celu pobudzenia jąder i przygotowania tym samym ich do odbloku, tym samym zwiększając jego skuteczność. Jednak nie jest to konieczne działanie.

Jak stosować hCG podczas cyklu? Dawkowanie.

W trakcie cyklu gonadotropinę można stosować na 2 sposoby:

 • I sposób:
  Stosujemy od drugiego tygodnia i do końca cyklu bez przerw. Jedna iniekcja 500 - 1500 IU tygodniowo.
 • II sposób:
  Stosujemy gonadotropinę cykliczne co 5-6 tygodni w dawce 500 - 1500 IU co drugi dzień. W sumie robimy 5 iniekcji. Kuracja trwa 10 dni.

Za kolejne 5-6 tygodni powtarzamy daną kurację.

Osobiście preferuję pierwszy sposób, tzn. stosować hCG co tydzień w dawce uzależnionej od przyjmowanych sterydów.

Czasem sportowcy stosują gonadotropinę w dawce 5000 IU. Zazwyczaj przyczyną jest niedostępność HCG w fiolkach po 1000 - 1500 IU. Zazwyczaj stosuje się 5000 IU raz na 2-3 tygodni. Jednak takie podejście jest mniej zalecane z powodu, który opisałem powyżej.

Stosowanie gonadotropiny (hCG) przed odblokiem

Stosowanie hCG po cyklu sterydowym jest niezbędnym, wstępnym etapem odbloku (PCT). Pomaga przygotować się do odbloku, pobudzając jądra (komórki Leydiga i Sertoliego).

W tym przypadku hCG należy stosować w odpowiednim momencie i w sposób prawidłowy.

Jak stosować hCG po cyklu sterydowym przed odblokiem?
 • Długie estry

  Jeżeli na cyklu stosujesz długie estry (sustanon, nandrolona decanian, boldenon i inne) wtedy podawanie gonadotropiny rozpoczynasz w momencie ostatniej iniekcji sterydów. Wykonuje się średnio 5 - 10 iniekcji HCG ( jedna iniekcja co 2 dni po 500 - 1500 IU ) w zależności od długości cyklu, dawkowania preparatów i co również bardzo ważne długości estrów. 

 • Krótkie estry

  Jeżeli stosujesz krótkie estry sterydów (np. Testosteron propionat, masteron, Stanozolol), wtedy ostatnie 5 - 10 iniekcji sterydów łączysz z 5 - 10 iniekcjami HCG. Jedna iniekcja hCG co 2 dni po 500 - 1500 IU.

Następnie rozpoczynamy odblok.

Tylko w taki sposób należy stosować gonadotropinę po cyklu, w żaden inny!

hCG - skutki uboczne

Podczas stosowania hCG mogą wystąpić te same skutki uboczne, jak i podczas stosowania testosteronu.

Stosowanie gonadotropiny w dużych dawkach i przez dłuższy czas prowadzi do zahamowania produkcji hormonu uwalniającego gonadotropiny, zaburzając tym samym oś podwzgórze - przysadka - jądra. Stosowanie dużych dawek 2000 - 5000 IU nie jest zalecane dłużej niż przez 20 dni. Według badań Michaela Scally’ego, M.D. nie obserwuje się zmniejszenia wrażliwości jąder, jeżeli jednorazowa dawka hCG nie przekracza 500 IU lub jeżeli hCG jest podawany raz na 3 tygodni w większej dawce.

FAQ (Pytania i odpowiedzi)

Stosowanie hCG powoduje huśtawki hormonalne i nie ma sensu włączać i wyłączać osi HPTA, bo to może tylko zaszkodzić.

Najważniejsze w tym przypadku jest zapobieganie atrofii jąder. Ponieważ oś tak czy inaczej uruchomimy, a regeneracja jąder czasem może trwać latami i przez wiele lat poziom testosteronu może znajdować się na dolnej granicy normy, a czasem nawet niżej.

Ile czasu można przechowywać rozrobione HCG?

Rozrobione HCG, przechowywane w temp 2-8 stopni C jest aktywne/stabilne przez 12 godzin (zgodnie z instrukcją producenta leku Pregnyl 5000 firmy Organon). W praktyce jednak rozrobione hCG przechowywane w lodówce przez 10-12 dni nie traci w znacznym stopniu swoich właściwości.

KomentarzeDodaj komentarz

M
Michał
Dodano: 2020/08/18 07:02
a co w przypadku jak estro i prolaktyna w normie, podniesiony progesteron i wychodzi gino ? (idą nandrolony).
Odpowiedź
A
Admin
Dodano: 2020/09/25 14:54
Zazwyczaj podczas cyklu nandrolonów kabergolina (Dostinex) w zupełności wystarcza.
Ale często jest tak, że atleta stosuje kabergolinę bez badań i prolaktyna spada do zera - wtedy obserwujemy wzrost poziomu progesteronu.
Gdyby rzeczywiście zaszła opisana przez Pana sytuacja, to stosuje się wtedy tzw. antyprogestageny (Mifepriston). Ale radziłbym wtedy po prostu odstawić na zawsze preparaty z grupy nandrolonów czy trenbolonów.
Odpowiedź
M
Marcin
Dodano: 2021/07/15 22:54
Witam. Chcąc wejść na pierwszy cykl Testosteronem zrobiłem badania gdzie wyszedl mi podwyższony poegesteron i prolaktyna trochę ponad normę. Do tego libido słabe. Androlog przepisał dostinex 8 tabletek, jedna co tydzień. Po skończeniu miałem powtórzyć badania. Powtórzyłem i się okazało że lekarz z armaty strzrlił w konara bo prolaktyna prawie zerowa :/ a progesteron dalej ponad normę. Lekarz dopiero za 2 tyg, czy w tej sytuacji prolka sama się podniesie? (Badanie zrobiłem tydzień po ostatniej tabletce dostinexu). Czy podwyższony poegesteron to przeszkoda do wejścia na cykl testosteronem?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/07/22 13:09
Cała tabletka kabergoliny jest za dużo nawet przy bardzo wysokim poziomie prolaktyny. To powinno wrócić za 2 tyg. Proszę napisać przed formularz do mnie oraz podesłać wyniki badań.
Odpowiedź
M
Marcin
Dodano: 2021/04/27 12:28
Czy można użyć hcg kilka miesięcy po cyklu? Nie miałem dostępu do hcg przez koronawirusa i mam problem z erekcją, i nie wiem co robić?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/04/27 13:24
Jak długi był cykl oraz jak wyglądał odblok po nim?
Odpowiedź
M
Marcin
Dodano: 2021/04/27 14:15
Jakieś 13 tygodni na teściu,Dece i 100 mety na odblok stosowałem serpafar bo tylko to było dostępne,niestety nie pomogło, i się zastanawiam czy mogę podjąć kolejny odblok ponieważ udało mi się zdobyć HCG i Clomid
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/04/27 15:44
Zapraszam na rozmowę prywatną. Proszę napisać przez formularz kontaktowy na podstronie Kontakt.
Odpowiedź
K
Karol
Dodano: 2021/05/05 21:24
Witam mam pytanie mam 30 deki 30 teścia (to i to długi) 4 opakowania hcg 5000 pregnyl 15 tabletek exemestane tablet 25 mg, clomid 30 tabletek i tamoxifen citrate 20mg 50 tabletek i moje pytanie brzmi jak mam to brać bo ktoś mi rozpisal ale nie jestem pewien czy tak może być teść 1ml+deka 0,5 ml co 4 dni, hcg jedną pietnastą co 4 dni, exemestane pół tabletki co 4 dni i 3 tygodnie po ostatnim strzale jedna piąta hcg, 1 clomid i 1tamoxdifen na sen co dziennie czy mogę tak stosować?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/05/06 22:41
Witam, cykl jest źle ułożony. Wystarczy zauważyć, że po nandrolonach ktoś proponuje Panu stosować tamoxifen, czego nie wolno nigdy robić. Oraz ogólnie cykl jest dość chaotyczny - jeżeli 1ml testosteronu oraz 0.5 ml deki, to w jakim celu ma Pan po 30 każdego? Deki miało by być 15 ml.
Proszę napisać do mnie na formularz kontaktowy.
Odpowiedź
E
Etrmind
Dodano: 2021/05/22 16:26
Witam..
13lat temu miałem nieskończony cykl omki i bez odbloku. Ucierpiały jądra, libido. 8 lat temu miałem cykl boldenon z teściem(tylko 6tyg) bez odbloku i przestałem ćwiczyć, kontuzja. Teraz Jestem po cyklu propka solo i lewej tury, gdzie tury nie biorę pod uwagę bo przestałem ją brać, bo nie widziałem żadnej różnicy od jej stosowania. Także prop leciał 12tyg, bez odbloku, ok dwa miesiące temu. Przez korinavirus nie miałem dostępu do hcg clomidu itp. Nie mam chęci na sex.
I pytanie.. Bo mam cypio + ruską turę i 15000u hcg Bayera.
Czy mogę wziąć hcg przed cypio czy po cyklu? Chcę stanąć na nogi i zrobić to rozsądnie. Pozdrawiam
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/05/24 09:52
W tej chwili obowiązkowo należy zrobić badania i sprawdzić w jakim stanie jest gospodarka hormonalna. Na pewno bez tego nie rozpoczynałbym kolejnego cyklu. Proszę napisać do mnie na priv (https://podwojne-napiecie.pl/kontakt/)
Odpowiedź
T
Tomasz Kamiński
Dodano: 2021/05/31 08:17
Proszę o kontakt mam pytanie odnośnie odblokowania po używaniu teścia
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/06/07 09:32
Napisałem do Pana drugi raz. Proszę o sprawdzenie folderu SPAM.
Odpowiedź
T
Tomek
Dodano: 2021/06/08 09:20
Nic nie dostałem chodzi mi o to biorę teścia (Cyprian i turbota ) za 3tygodnie kończę cykl ile HCG mam sobie podawać i jakie dawki jak długo ? Różnie piszą
Odpowiedź
W
W
Dodano: 2021/06/06 18:05
Jestem 16 tygodni na cyklu testosteron enantat 250 3ml co 7dni i boldenon 250 2ml co trzy dni do tego anasrazol 1 mg 0,5 mg co trzeci dzień jak mam brać do tego HCG nie przerywając cyklu?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/06/07 09:34
W artykule dokładnie opisałem jak to robić. Dział "Jak stosować hCG podczas cyklu. Dawkowanie". Nie trzeba przerywać cyklu, HCG podaje się w trakcie.
Odpowiedź
W
W
Dodano: 2021/06/06 18:15
Jestem 16 tygodni na cyklu testosteron enantat 250 3ml co 7dni i boldenon 250 2ml co trzy dni do tego anasrazol 1 mg 0,5 mg co trzeci dzień jak mam brać do tego HCG nie przerywając cyklu?
Odpowiedź
P
Patryk
Dodano: 2021/06/15 21:38
Witam.
Jestem na 13 tygodniu cyklu na enabol 250mg stosuje 1x tydzień
Do tego HCG co 6 tygodnie 500iu co 3 dni.
Wszystko było dobrze do momentu wypicia alkoholu na pępkowym u kolegi.... Wysyp i łuszcząca się skóra głowy. Dermatolog 13 lipca.
Domyślam się że to tylko i wyłącznie moja wina ale.moze tutaj znajdę jakąś wskazówkę co zrobić dalej?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/06/29 08:48
Witam, to raczej nie powinno mieć związku z alkoholem.
Odpowiedź
p
piotr
Dodano: 2021/06/22 16:02
wg wskazań lekarza endo stosuję hcg 250-300 iu ed3 non stop lecąc na omce 250ml ed7 od 4 lat, wszystko działa jak należy
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/06/29 08:16
I prawidłowo.
Odpowiedź
G
Grzegorz
Dodano: 2021/07/22 21:55
Od lekarza taką rozpiskę dostałeś?
Odpowiedź
A
Andrzej
Dodano: 2021/06/28 17:54
Witam
Mam pytanie odnośnie HCG.
Po długiej substytucji testosteronu doszło do zaniku jąder z silnymi bólami. Poziom hormonów był w normie jednak bóle były nie do wytrzymania .przy silnej atrofi zrobiłem sobie 250 IE HCG .po zastrzyku bóle ustapily..niestety po 24 h dostałem bardzo silnych boli jąder które gwałtownie ustąpiły. Jadra sa dretwe jakby znieczulone .to bylo w listopadzie 2020roku. Od grudnia parzace nieznośne bóle jąder z postępującym zmniejszeniem objętości aktualnie ostatni pomiar 3,5ml.po obu stronach.hormony LH pozipm ca 3,7/4 Fsh 7/9 testosteton od 4,4 do 2,9 mcg/l. Ukrwienie slabe po prawej stronie tylko podtotebkowe.stan po operacji Palomo (podwiazanie naczyn jądrowych po lewej stronie).
Aktualnie silne bole terapia p.bolowa ocycodon i pregabalina. Utrata wagi, impotencja depresja.
Mam wrazenie że uszkodzilem sobie krążenie jądrowe.
Bardzo trudna sytuacja.
Mam pytanie czy taka dawka HCG może uszlodzic jądra. Czy mozna porozmawiac.pozdrawiam Andrzej
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/06/29 08:51
250 j.m. nie powinno wywoływać żadnych bólów. Podczas leczenia lekarze podają 5000 j.m. jednorazowo. Czy Pan podawał HCG podskórnie w brzuch?
Odpowiedź
A
Andrzej
Dodano: 2021/06/30 20:50
Nie domięśniowo
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/07/02 09:42
Być może podał Pan Ovitrelle 250 ug/0,5ml? jest tam 6500j.m. wtedy podobne problemy mogły pojawić się.
Odpowiedź
A
Andrzej
Dodano: 2021/07/02 12:45
Witam
Nie to byl Brevactid 1500IE .Z tego podalem 250 IE . domięśniowo
Odpowiedź
P
Pit
Dodano: 2021/07/15 21:07
A może ma Pan żylaki powrózka nasiennego?
Odpowiedź
G
Grzegorz
Dodano: 2021/07/22 21:08
Witam. Robię sobie HTZ z 250 mg susty co 10 dni do tego hcg 500 ui co 5 dni. Nie lepiej byłoby suste rozdzielić co 5 dni 125mg? Pozdrawiam
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/07/22 21:56
Witam, zamiast sustanonu zalecałbym podawanie enantatu co 5 dni. HCG jest za dużo. 300j.m. w zupełności wystarczy.
Odpowiedź
G
Grzegorz
Dodano: 2021/07/22 22:35
HCG 300 ui co jaki czas ? i dziękuję za wskazówki na pewno skorzystam. Pozdrawiam
Odpowiedź
G
Grzegorz
Dodano: 2021/07/23 10:00
100 mg enana co 5 dni i 300 ui hcg co 3 dni? Tak by to miało wyglądać? Pozdrawiam
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/07/30 11:13
Dawkowanie zależy również od masy ciała. Średnio 100mg enanu co 5 dni jest w porządku. HCG 300 raz na 7 dni. Ale bez badań i kontroli to wszystko i tak nie ma większej racji bytu. Być może ma Pan wysoki poziom globuliny i cały testosteron zostanie zablokowany. Wtedy nie będzie żadnej poprawy.
Odpowiedź
P
Piotr
Dodano: 2021/08/03 00:57
Jak długo rozrobionej HCG w lodówce 2stopnie C jest aktywne , mam dostęp tylko do jedno folkowego HCG 5000jm,
Jestem na cyklu już około 14 tyg, prolaktyna w normie, testo całkowity 24,4
Estradiol w normie, później lekko powyżej 60 wziąłem aromasin 0,5 tabletki
Hemoglobina 19, hematokryt 53, lekko podniesione ciśnienie, do tego acard raz dziennie i captopril najmniejszej dawki pół tabletki
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/08/03 16:58
Rozrobione HCG utrzymuje swoje właściwości mniej więcej 7 dni. Robiliśmy badania po 10 dniach, i nie udało się stwierdzić jednoznacznie działa czy nie. U niektórych działało słabiej, u niektórych w ogóle. Dlatego opcją najlepszą jest dzielenie HCG na mniejsze dawki i dopiero potem rozrabiać. Ma to odbywać się w odpowiednich warunkach oraz trzeba mieć precyzyjną wagę. (Nie jest to żadna porada. Piszę teoretycznie i wcale nie zachęcam do takich działań.)
Hematokryt jest zbyt wysoki, należy temu przeciwdziałać.
Captopril na długich dystansach działa coraz gorzej, jest to środek stricte doraźny. Raz na 3-5 dni. Proszę przeczytać mój artykuł o nadciśnieniu na cyklu.
Odpowiedź
P
Piotr
Dodano: 2021/08/04 18:11
Wiek 37, waga 98kg Najpierw przyjmowałem sustanon 250 raz na 5-6dni, następnie przeszedłem na cypio 250 raz na 5-6 dni teraz dodatkowo chce dorzucić anavar, nie zwiększam dawki bo mam wysoka hemoglobinę i hematokryt, zakupiłem też mexidol ponoć reguluje wytwarzanie erytrocytów
Jak zrobić prawidłowo odblok?
Jak w warunkach domowych podzielić jednofiolkowe HCG?
Czy można rozrabiać w soli fizjologicznej do infekcji? Dołączona ampułka stłukła mi sie
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/08/09 14:45
W sprawie odbloku proszę skontaktować się ze mną za pomocą formularza kontaktowego.
Niektórzy HCG rozsypują od razu do strzykawek insulinowych i trzymają tam, aż zajdzie potrzebna. Jak wcześniej pisałem, nie zachęcam do podobnych działań, tylko opisuję to, co robią inni ludzie.
HCG można rozrabiać solą fizjologiczną.
Odpowiedź
M
Marcin
Dodano: 2021/08/03 22:18
Witam! Mam pytanie odnośnie cyklu na turanabol. Cykl około 6-7 tygodni. 200 tabletek po 10mg. Czy jest sens po takim słabym i krótkim cyklu robić odblok?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/08/09 14:15
Witam, zapytałbym inaczej. Czy jest sens robić cykl turinabol solo? Turinabol nie zastępuje testosteronu, a więc organizm będzie odczuwał pewne problemy. Polecam jednak testosteron.
Odblok po każdym środku jest konieczny, nawet po oksandrolonie.
Odpowiedź
J
Jeremi
Dodano: 2021/08/30 18:11
Jeśli już HCG na cyklu to jakie dawki testosteronu czy zmniejszyć dawkę wejść na tkz mostek czy dawki nie mają znaczenia ?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/01 16:25
HCG jest podawane nie w celu zwiększenia czy przywrócenia produkcji testosteronu, a tylko w celu stymulacji jąder. Dlatego dawki testosteronu czy pozostałych SAA nie mają znaczenia.
Odpowiedź
J
Jeremi
Dodano: 2021/09/02 23:45
Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Odpowiedź
K
Kamcio
Dodano: 2021/09/16 19:23
Bralem cypio Teraz tescia i libido spadlo hcg poprawi to wszystko jezeli wezme 1500 Co 2 dni
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/27 08:20
Cypionat i jest testosteronem. Jeżeli spadło Panu libido na testosteronie, to należy zrobić niezbędne badania i sprawdzić co się stało.
Odpowiedź
Napisz komentarz
Adres e-mail jest potrzebny tylko w celu powiadomienia o odpowiedzi na komentarz
© 2021 by Podwójne napięcie.
Projekt i realizacja:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Polityka cookies