Stosowanie HCG na cyklu sterydowym
Doping

Stosowanie HCG na cyklu sterydowym
Stosowanie HCG na cyklu sterydowym

Wstęp

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o tym czym jest gonadotropina (hCG). W jakim celu jest stosowana w kulturystyce? Kiedy stosowanie gonadotropiny ma sens, a kiedy jest niebezpieczne? W którym momencie trzeba rozpocząć jej stosowanie oraz w jakich dawkach?

Jeszcze 20 lat temu żaden kulturysta nie przyjmował tego preparatu, a nawet mało kto o nim wiedział.
Na temat odbloku pojawiały się propozycje typu "zrób 5-10 strzałów hCG oraz weź tribulus", a o badaniach już nawet nie wspominam.

Czym jest gonadotropina?

Ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG) to hormon, wytwarzany przez łożysko w czasie ciąży, a następnie wydalany w postaci niezmienionej z moczem, skąd jest ekstrahowany i oczyszczany w celu uzyskania wyrobu medycznego. Gonadotropina kosmówkowa ma takie same działanie biologiczne jak hormon luteinizujący (LH), który jest wytwarzany w przysadce mózgowej.

Działanie gonadotropiny

 • Stymuluje syntezę hormonów płciowych w jądrach, dzięki czemu ma takie samo spektrum działania jak testosteron
 • Stymuluje spermatogenę
 • Stymuluje rozwój narządów płciowych oraz wtórnych cech płciowych
 • U kobiet stymuluje wytwarzanie progesteronu przez ciałko żółte, wywołuje owulację, wspomaga rozwój łożyska

Fizjologia gonadotropin

W organizmie poziom gonadotropin jest regulowany za pomocą mechanizmu sprzężenia zwrotnego w osi podwzgórze - przysadka - jądra:

 1. Gonadoliberyna jest wytwarzana w podwzgórzu i stymuluje uwalnianie hormonów gonadotropowych.
 2. Gonadotropiny są wytwarzane w przysadce mózgowej i stymulują pracę jąder. Przy ich braku dochodzi do atrofii jąder.
 3. Testosteron i sterydy anaboliczne hamują produkcję gonadoliberyny i gonadotropin, powodując atrofię jąder.

Dlatego w kulturystyce, przy długotrwałym stosowaniu sterydów anaboliczno-androgennych (powyżej 10 tygodni) należy dodatkowo wprowadzać gonadotropinę w celu zapobieżenia atrofii jąder.

Stosowanie gonadotropiny (hCG) w kulturystyce

W kulturystyce duże znaczenie ma tylko jedna właściwość gonadotropiny - stymulacja wytwarzania hormonów płciowych (testosteronu) przez jądra. W wyniku czego gonadotropina jest stosowana jako środek zapobiegający atrofii jąder oraz jako niezbędny składnik podczas odbloku po długich cyklach sterydowych.

Mimo, że gonadotropina (hCG) ma takie same spektrum działanie jak testosteron, jej stosowanie w celach anabolicznych nie jest uzasadnione i jest niebezpieczne dla zdrowia. Gonadotropina kosmówkowa jest mniej skuteczna niż sterydy anaboliczno-androgenne, dlatego do uzyskania odpowiedniego efektu konieczne byłoby stosowanie dużych dawek, co może powodować nieodwracalne zaburzenia osi podwzgórze - przysadka - jądra. 

W tym kontekście za duże dawki uważam stosowanie hCG powyżej 5000 IU tygodniowo w ciągu dłuższego okresu.

W związku z tym w internecie można często spotkać artykuły, które przedstawiają gonadotropinę w negatywnym świetle, produkując plotki typu "gonadotropina spala jądra", "przez hCG kulturysta stracił jądra", a nawet absurdy tupu "Gonadotropina może wywołać objawy ciąży u mężczyzn". 

Prawidłowe stosowanie gonadotropiny, kiedy jest to niezbędne, niesie za sobą tylko pozytywne skutki.

stosowanie hcg w kulturystyce - dawkowanie

Stosowanie gonadotropiny (hCG) podczas cyklu

W kulturystyce stosowanie gonadotropiny kosmówkowej jest uzasadnione, a nawet konieczne w trakcie stosowania sterydów anaboliczno-androgennych w celu zapobiegania atrofii jąder. W tym przypadku jej stosowanie jest bezpieczne, ponieważ stosowane są niskie dawki, dodatkowo hCG może wyeliminować niektóre skutki uboczne sterydów oraz zachować uzyskaną masę mięśniową.

W skrócie: podczas cyklu hCG stosuje się tylko i wyłącznie w jednym celu - w celu zapobiegania atrofii jąder.

Stosowanie hCG podczas cyklu ma sens tylko jeżeli długość cyklu jest większa niż 10 tygodni. W tej sytuacji gonadotropina nie zaburza osi podwzgórze - przysadka - jądra, a tylko pozwala na zachowanie funkcji jąder.

Jeżeli długość cyklu wynosi 6-8 tygodni, hCG można zastosować tylko w celu pobudzenia jąder i przygotowania tym samym ich do odbloku, tym samym zwiększając jego skuteczność. Jednak nie jest to konieczne działanie.

Jak stosować hCG podczas cyklu? Dawkowanie.

W trakcie cyklu gonadotropinę można stosować na 2 sposoby:

 • I sposób:
  Stosujemy od drugiego tygodnia i do końca cyklu bez przerw. Jedna iniekcja 500 - 1500 IU tygodniowo.
 • II sposób:
  Stosujemy gonadotropinę cykliczne co 5-6 tygodni w dawce 500 - 1500 IU co drugi dzień. W sumie robimy 5 iniekcji. Kuracja trwa 10 dni.

Za kolejne 5-6 tygodni powtarzamy daną kurację.

Osobiście preferuję pierwszy sposób, tzn. stosować hCG co tydzień w dawce uzależnionej od przyjmowanych sterydów.

Czasem sportowcy stosują gonadotropinę w dawce 5000 IU. Zazwyczaj przyczyną jest niedostępność HCG w fiolkach po 1000 - 1500 IU. Zazwyczaj stosuje się 5000 IU raz na 2-3 tygodni. Jednak takie podejście jest mniej zalecane z powodu, który opisałem powyżej.

Stosowanie gonadotropiny (hCG) przed odblokiem

Stosowanie hCG po cyklu sterydowym jest niezbędnym, wstępnym etapem odbloku (PCT). Pomaga przygotować się do odbloku, pobudzając jądra (komórki Leydiga i Sertoliego).

W tym przypadku hCG należy stosować w odpowiednim momencie i w sposób prawidłowy.

Jak stosować hCG po cyklu sterydowym przed odblokiem?
 • Długie estry

  Jeżeli na cyklu stosujesz długie estry (sustanon, nandrolona decanian, boldenon i inne) wtedy podawanie gonadotropiny rozpoczynasz w momencie ostatniej iniekcji sterydów. Wykonuje się średnio 5 - 10 iniekcji HCG ( jedna iniekcja co 2 dni po 500 - 1500 IU ) w zależności od długości cyklu, dawkowania preparatów i co również bardzo ważne długości estrów. 

 • Krótkie estry

  Jeżeli stosujesz krótkie estry sterydów (np. Testosteron propionat, masteron, Stanozolol), wtedy ostatnie 5 - 10 iniekcji sterydów łączysz z 5 - 10 iniekcjami HCG. Jedna iniekcja hCG co 2 dni po 500 - 1500 IU.

Następnie rozpoczynamy odblok.

Tylko w taki sposób należy stosować gonadotropinę po cyklu, w żaden inny!

hCG - skutki uboczne

Podczas stosowania hCG mogą wystąpić te same skutki uboczne, jak i podczas stosowania testosteronu.

Stosowanie gonadotropiny w dużych dawkach i przez dłuższy czas prowadzi do zahamowania produkcji hormonu uwalniającego gonadotropiny, zaburzając tym samym oś podwzgórze - przysadka - jądra. Stosowanie dużych dawek 2000 - 5000 IU nie jest zalecane dłużej niż przez 20 dni. Według badań Michaela Scally’ego, M.D. nie obserwuje się zmniejszenia wrażliwości jąder, jeżeli jednorazowa dawka hCG nie przekracza 500 IU lub jeżeli hCG jest podawany raz na 3 tygodni w większej dawce.

FAQ (Pytania i odpowiedzi)

Stosowanie hCG powoduje huśtawki hormonalne i nie ma sensu włączać i wyłączać osi HPTA, bo to może tylko zaszkodzić.

Najważniejsze w tym przypadku jest zapobieganie atrofii jąder. Ponieważ oś tak czy inaczej uruchomimy, a regeneracja jąder czasem może trwać latami i przez wiele lat poziom testosteronu może znajdować się na dolnej granicy normy, a czasem nawet niżej.

Ile czasu można przechowywać rozrobione HCG?

Rozrobione HCG, przechowywane w temp 2-8 stopni C jest aktywne/stabilne przez 12 godzin (zgodnie z instrukcją producenta leku Pregnyl 5000 firmy Organon). W praktyce jednak rozrobione hCG przechowywane w lodówce przez 10-12 dni nie traci w znacznym stopniu swoich właściwości.

KomentarzeDodaj komentarz

M
Michał
Dodano: 2020/08/18 07:02
a co w przypadku jak estro i prolaktyna w normie, podniesiony progesteron i wychodzi gino ? (idą nandrolony).
Odpowiedź
A
Admin
Dodano: 2020/09/25 14:54
Zazwyczaj podczas cyklu nandrolonów kabergolina (Dostinex) w zupełności wystarcza.
Ale często jest tak, że atleta stosuje kabergolinę bez badań i prolaktyna spada do zera - wtedy obserwujemy wzrost poziomu progesteronu.
Gdyby rzeczywiście zaszła opisana przez Pana sytuacja, to stosuje się wtedy tzw. antyprogestageny (Mifepriston). Ale radziłbym wtedy po prostu odstawić na zawsze preparaty z grupy nandrolonów czy trenbolonów.
Odpowiedź
M
Marcin
Dodano: 2021/04/27 12:28
Czy można użyć hcg kilka miesięcy po cyklu? Nie miałem dostępu do hcg przez koronawirusa i mam problem z erekcją, i nie wiem co robić?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/04/27 13:24
Jak długi był cykl oraz jak wyglądał odblok po nim?
Odpowiedź
M
Marcin
Dodano: 2021/04/27 14:15
Jakieś 13 tygodni na teściu,Dece i 100 mety na odblok stosowałem serpafar bo tylko to było dostępne,niestety nie pomogło, i się zastanawiam czy mogę podjąć kolejny odblok ponieważ udało mi się zdobyć HCG i Clomid
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/04/27 15:44
Zapraszam na rozmowę prywatną. Proszę napisać przez formularz kontaktowy na podstronie Kontakt.
Odpowiedź
K
Karol
Dodano: 2021/05/05 21:24
Witam mam pytanie mam 30 deki 30 teścia (to i to długi) 4 opakowania hcg 5000 pregnyl 15 tabletek exemestane tablet 25 mg, clomid 30 tabletek i tamoxifen citrate 20mg 50 tabletek i moje pytanie brzmi jak mam to brać bo ktoś mi rozpisal ale nie jestem pewien czy tak może być teść 1ml+deka 0,5 ml co 4 dni, hcg jedną pietnastą co 4 dni, exemestane pół tabletki co 4 dni i 3 tygodnie po ostatnim strzale jedna piąta hcg, 1 clomid i 1tamoxdifen na sen co dziennie czy mogę tak stosować?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/05/06 22:41
Witam, cykl jest źle ułożony. Wystarczy zauważyć, że po nandrolonach ktoś proponuje Panu stosować tamoxifen, czego nie wolno nigdy robić. Oraz ogólnie cykl jest dość chaotyczny - jeżeli 1ml testosteronu oraz 0.5 ml deki, to w jakim celu ma Pan po 30 każdego? Deki miało by być 15 ml.
Proszę napisać do mnie na formularz kontaktowy.
Odpowiedź
Napisz komentarz
Adres e-mail jest potrzebny tylko w celu powiadomienia o odpowiedzi na komentarz
© 2021 by Podwójne napięcie.
Projekt i realizacja:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Polityka cookies