badanie medyczne
Biohacking

Piracetam
Piracetam

W tym artykule dowiesz się o leku o działaniu nootropowym pod nazwą piracetam. Wyjaśnię, co to za lek, kiedy jego stosowanie ma sens i jest skuteczne oraz jakich efektów można się spodziewać.

Trochę historii

Prawie każdy lek jest tworzony w celu leczenia jakiejś choroby. Piracetam pojawił się w roku 1973, był przedstawiany jako środek do leczenia mózgu, a mianowicie: zaburzenia krążenia, utraty pamięci, choroby Alzheimera itp.

Niestety dla osób chorych lek w przeważającej części okazał się placebo. Jednocześnie środek ten okazał się pierwszym Nootropem, tzn. preparatem, który potencjalnie (pośrednio) poprawia pracę mózgu. W tym artykule udowodnimy, że jest skuteczny.

Jak działa piracetam?

Aby zrozumieć jak działa piracetam, musimy rozumieć jak działa nasz mózg. 

Tak więc, istnieje tajemniczo brzmiący termin - acetylocholina. Jest to neuroprzekaźnik, to znaczy bierze udział w przekazywaniu impulsów do różnych komórek nerwowych i wytwarza się w odpowiedzi na naukę lub nowe doświadczenia. Mówiąc ogólnie, kiedy czytasz ten artykuł, twoje oczy za pomocą receptorów przekazują sygnał do Twojego mózgu. Osoby, u których obserwujemy mniejszą produkcję acetylocholiny przyswoją mniej informacji z przeczytanej treści.

Jeżeli u osoby występuje znaczący deficyt acetylocholiny, to możemy spodziewać się choroby Alzheimera i zaników pamięci. Acetylocholina jest odpowiedzialna za jakość nauki, kształtowanie pamięci, percepcję sensoryczną, ruch mięśni oraz wiele innych zadań. Tak więc piracetam poprawia funkcjonowanie neuroprzekaźników, w szczególności acetylocholiny, tym samym bierze udział w kształtowaniu pamięci i rozwoju. Z naukowego punktu widzenia, piracetam działa jako pozytywny allosteryczny modulator acetylocholiny i wzmacnia działanie acetylocholiny na receptory.

Musimy również zwrócić uwagę na inne neuroprzekaźniki: dopaminę, glutaminian. Odpowiadają za naukę, nastrój oraz koncentrację. Piracetam ma wpływ również na te neuroprzekaźniki, jak i na acetylocholinę. Dlatego w ulotce dot. Piracetamu można zauważyć zapis “Wzmacnia działanie psychostymulatorów”. Piracetam jest wydalany przez nerki w ciągu 4-7 godzin.

Skuteczność piracetamu

Czy piracetam jest skuteczny?

Osobiście uważam, że jak najbardziej TAK, lecz uważam, że jest skuteczny w przypadku, gdy występuje stymulacja mózgu, innymi słowy, gdy czytasz, rysujesz, myślisz, studiujesz, rozwiązujesz problemy itp. Aby “aktywować acetylocholinę” dane działania są konieczne, w przeciwnym razie piracetam nie będzie miał na co wpływać. Jeżeli zwykły człowiek zacznie stosować sterydy, ale będzie cały czas siedzieć na kanapie również nie osiągnie żadnych rezultatów, tym bardziej poziomu profesjonalnego kulturysty. A teraz przypomnij sobie w jaki sposób była przeprowadzona większość badań piracetamu - na chorych i osobach starszych. Myślisz, że te osoby cokolwiek robili z wyżej wymienionych działań? Pewnie najczęściej było to oglądanie telewizji lub czytanie gazet - mózg nie był optymalnie obciążony, a więc nie było acetylocholiny.

Piracetam w sporcie

Mechanizm działania tego nootropu polega na uproszczeniu przekazywania neuroimpulsów przez główny neuroprzekaźnik - glutaminian, który przyśpiesza przepływ myśli i wpływa na konsolidację śladu pamięci.

W sporcie najciekawszym działaniem piracetamu jest jego stabilizujący wpływ na błony mitochondrialne, które są szczególnie aktywne podczas uprawiania sportu. Upraszcza wiązanie acetylocholiny z jej receptorami, co poprawia kontrolę motoryczną, ponieważ synapsy nerwowo-mięśniowe działają na acetylocholinie. Piracetam również zwiększa skuteczność naturalnych procesów przeciwutleniających organizmu.

Ponadto piracetam poprawia procesy metaboliczne w komórkach poprzez zwiększoną aktywację cyklazy adenylanowej, a w konsekwencji wzrost zawartości cyklicznego monofosforanu adenozyny w komórkach substancji sygnalicznej, który pośredniczy w anabolicznym działaniu piracetamu.

Ze względu na charakter działania, lek znacznie poprawia procesy metaboliczne i krążenie krwi w mózgu, przyspiesza procesy redoks (utlenienia i redukcji), zwiększa tempo przetwarzania glukozy, przyczyniając do jej szybszego wykorzystania, tym samym zwiększając potencjał energetyczny ciała ludzkiego.

Lecz najważniejszą właściwością piracetamu jest to, że normalizuje przepływ krwi wraz z tlenem i substancjami odżywczymi do niedokrwiennych obszarów mózgu.

Dawkowanie, bezpieczne stosowanie.

Ten lek nootropowy jest stosunkowo bezpieczny, warto zwrócić uwagę na to, że dawka śmiertelna piracetamu wynosi ponad 0.5 kg. W tym kontekście sól jest bardziej niebezpieczna. 

Zazwyczaj piracetam stosuje się w dawce 800 mg rano, 800 mg po południu oraz 400-800 mg wieczorem. Niektórzy zwiększają te dawki dwukrotnie. Czas przyjmowania 1.5 - 2 miesiąca, potem podobnej długości przerwa, podczas której można stosować innej klasy nootropy. 

Skutki uboczne, działania niepożądane

Od strony układu pokarmowego: rzadko - objawy dyspeptyczne, ból brzucha.
Od strony układu nerwowego: rzadko - nerwowość, nadmierne pobudzenie, drażliwość, niepokój, zaburzenia snu, zawroty głowy, bóle głowy, drżenie, w niektórych przypadkach - osłabienie, senność.
Inne: zwiększona aktywność seksualna

Nadwrażliwość na Piracetam:
Przy niewydolności nerek przyjmowanie piracetamu nie jest wskazane.

Piracetam - efekty

Piracetam ciężko wyczuć, ponieważ jego działanie stopniowo nawarstwia się. Będzie się wydawać, że “nie działa, zawsze byłem taki”, lecz nie będzie to prawdą. Niezauważalnie zapamiętasz więcej informacji niż zwykle, oprócz tego więcej rzeczy Cię zaciekawi na skutek zwiększonego poziomu dopaminy. Uczenie się języków jest łatwiejsze, książki ciekawsze, motywacja większa.

Kiedy oczekiwać efektów?

Piracetam ma działanie kumulatywne, tzn jego efekty się nawarstwiają. Pierwsze zauważalne efekty pojawią się po 2 tygodniach stosowania. Dużym atutem jest to, że po zakończeniu cyklu nie wrócisz od razu do punktu wyjściowego - przez jeszcze około miesiąca efekty pozostaną z Tobą.

Co wspiera działanie piracetamu?

Ogólna zasada działania jest następująca: wzmacnia działanie acetylocholiny, co wpływa na uczenie się, tzn acetylocholina jest bardziej wydajna.

Logicznym będzie przypuszczenie: “a gdyby nie tylko oddziaływać na acetylocholinę, ale także zwiększyć jej ilość - czy stanę się megamądry?”. Po części jest to prawda - efekt będzie zdecydowanie lepszy. Jak uzyskać więcej acetylocholiny? Lecytyna! Jest to zwykły suplement diety, który zawiera cholinę, która pod wpływem witaminy B5 staje się acetylocholiną. Także możesz stosować suplement DMAE, jest to ulepszona wersja lecytyny. 

I wreszcie temat bariery krew-mózg (BBB). Ta bariera zapobiega całkowitemu zaśmieceniu Twojego mózgu - nie pozwala truciznom i toksynom się tam dostać. Lecytyna omija ją bardzo dobrze, dlatego, jeżeli przyjmujesz ten suplement trzeba prowadzić zdrowy styl życia.

Piracetam wzmacnia również połączenie nerwowo-mięśniowe. Z tego wynika, że w rzeczywistości jest on dobrym wsparciem podczas zdobywania nowego doświadczenia i nie ma znaczenia czy jest to wiedza czy trening siłowy.

co przyjmować razem z piracetamem

Podsumowanie:

  1. Lek działa, jest bezpieczny i niedrogi.
  2. Lepsza pamięć.
  3. Pierwsze efekty po 2 tygodniach.
  4. Nie stosować w przypadku problemów z nerkami.
  5. Bez wysiłku (nauka, trening) dany nootrop nie będzie działać.
  6. Przyjmować wraz z lecytyną oraz witaminą B5.

Komentarze

Ilość komentarzy: 6
Dodaj komentarz
P
Piotr
Dodano: 2021/08/11 00:42
Witam skąd wynikają podane przez Pana dawki ..? skoro w chpl produktu leczniczego dawki są ścisle określone , lek w odniesieniu do zaburzeń poznawczych stosuje się w dawkach podzielonych 2/3 razy na dobę w maks dawcę 4,8 g/ dobęm, z tego wynia że można przyjmować albo 2x800 mg 3 razy na dobę, lub rano 2x1200 , raz po południu 1200, i na wieczór 1200, okres półtrwania 4-6 godzin
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/01 18:56
Witam.
Jest to konkretny protokół przyjmowania piracetamu, który ma na celu zwiększenia funkcji poznawczych. Standardowo jest to dawka 2000-2400mg podzielona na 3 części (zgodnie z opisem). W celu leczenia
"zaburzeń" poznawczych stosuje się dwukrotnie większe dawki zgodnie z ulotka, lecz dla osoby zdrowej przyjmowanie 4-4.8gr dziennie wiąże się z dodatkowymi skutkami ubocznymi. Dlatego nie zalecałbym przekraczać 2g dziennie.
Odpowiedź
T
Tomek
Dodano: 2021/01/05 15:46
Hej, a jesli chodzi o dawki pira? Niektórzy podaja 4800mg/dzień. Co Ty o tym sądzisz?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/02/08 12:26
Nie widzę sensu stosować większe dawki. Lepiej działać nie będzie, a pojawi się większa drażliwość i nadpobudliwość.
Najlepszym rozwiązaniem będzie dołożenie nootropu z innej klasy preparatów.
Odpowiedź
A
Ana
Dodano: 2020/10/04 01:09
Jaką dawkę lecytyny i wit B5 należy brać razem z piracetamem?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2020/10/22 16:22
Lecytynę oraz witaminę B5 proszę przyjmować zgodnie z informacją na ulotce. Duże dawki nie są konieczne.
Odpowiedź
Peptydy BioWell logo
Rabat -10%
Peptydy BioWell logo

Partner firma BioWell

Na cały asortyment możesz uzyskać
10% rabatu po wpisaniu kodu:

N2
Przejdź do sklepu
biowell produkty

Partner firma BioWell

Na cały asortyment możesz uzyskać
10% rabatu po wpisaniu kodu:

N2
Przejdź do sklepu