Doping

BPC-157 - rewolucja w leczeniu wielu schorzeń
BPC-157 - rewolucja w leczeniu wielu schorzeń

Wstęp

BPC 157 w ostatnim czasie stał się środkiem niezwykle popularnym wśród sportowców, jak i wśród zwykłych ludzi, którzy chcą poprawić stan swojego zdrowia. Według licznych badań BCP 157 ma pozytywny wpływ na praktycznie każdą część naszego ciała - przyśpiesza gojenie mięśni oraz ścięgien; pomaga przy złamaniu kości, oparzeń oraz innych skaleczeń; poprawia zdrowie jelit; działa osłonowo przy przyjmowaniu NLPZ(niesteroidowe leki przeciwzapalne); chroni mózg oraz układ nerwowy; stabilizuje ciśnienie krwi oraz wiele innych.

W celu napisania danego artykułu przeanalizowałem wszystkie dostępne oficjalne badania dotyczące danego środka. Również zapoznałem się z opiniami znanych sportowców oraz innych osób, które stosowały peptyd BPC 157 w celach leczniczych.

Ten artykuł jest esencją wiedzy na temat BPC 157.

BPC-157 co to jest?

BPC (Body Protection Compound) jest białkiem, obecnym w kwasie żołądkowym, zaś BPC-157  jest syntetycznie odtwarzanym 15-aminokwasowym fragmentem tego białka.

Wiele badań wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości na bazie BPC-157 powstaną leki o zróżnicowanym profilu zastosowań. A ponieważ jest to środek podobny do substancji, która naturalnie występuje w naszym organizmie jest środkiem dość bezpiecznym, a więc ma ogromny potencjał.

Aktualnie większość badań jest przeprowadzana na zwierzętach.

BPC-157 - którą formę wybrać? Doustnie czy iniekcyjnie?

Najlepszą opcją stosowania BPC-157 jest forma iniekcyjna (iniekcje podskórne). Iniekcje należy podawać maksymalnie blisko miejsca urazu, bólu czy stanu zapalnego. Również skuteczna jest doustna forma podawania preparatu, zazwyczaj doustnie BPC-157 stosuje się w przypadku problemów żołądkowych lub jelitowych. 

Wskazania do stosowania?

Badania nad substancją, której trwają od 1991 roku wskazują, że ten peptyd może być stosowany do naprawy ścięgien, mięśni, tkanek wewnętrznych organizmu, kości i wiele innych.

Złamanie kości

Wśród mechanizmów działania regeneracyjnego BPC-157 wskazywana jest zdolność do szybszego wzrostu fibroblastów. Fibroblasty z kolei tworzą strukturę rusztowania składającą się z kolagenu, chrząstki oraz wapnia.

W trakcie “naturalnego” gojenia złamania kości, powstała struktura jest krucha i podatna na uszkodzenia. Po podaniu BPC-157 powstała tkanka jest bardziej twarda i wytrzymała, dzięki temu procesowi zrost złamanej kości następuje dwukrotnie szybciej.

Należy również zaznaczyć, że kości po zrośnięciu stają się mocniejsze i mniej podatne na urazy w przyszłości.

Uszkodzenie / Naderwanie ścięgien

Jest to bardzo poważne oraz często spotykany uraz tkanek miękkich.

W trakcie badań szczurom przecinano ścięgno Achillesa oraz po 30 minutach podawano BPC. W wyniku podanie peptydu skutkowało pełną i szybką regeneracją ścięgna Achillesa. Włókna kolagenowe były gęstsze i regularnie rozmieszczone. W przypadku grup gryzoni, którym nie podawano peptydu regeneracja trwała kilka dni dłużej, lecz pełne wyzdrowienie nigdy nie nastąpiło.

Uszkodzenie / Naderwanie mięśni

W badaniach szczurom mechanicznie miażdżono mięśnie i bezpośrednio po kontuzji podawano peptyd w miejsce uszkodzenia. Szczury, które zostały poddane terapii za pomocą BPC odnotowano szybką (w ciągu 14 dni) odbudowę mięśnia oraz przywrócenie jego funkcji. Stan zapalny złagodzony a proces proliferacji przywrócony. U osobników z grupy kontrolnej natomiast nie odnotowano procesów regeneracyjnych w tym czasie.

Wynik: terapia BPC-157 jest jak najbardziej słuszna w przypadku urazów układu mięśniowego lub ścięgien.

BPC-157 a układ pokarmowy

Peptyd skutecznie pomaga w leczeniu wrzodów i problemów z przewodem pokarmowym, również zmniejsza stany zapalne u gryzoni z zespołem jelita drażliwego. Odnotowano, że stosowanie BPC-157 po zabiegach chirurgicznych na układzie pokarmowych znacznie przyśpiesza rekonwalescencję.
W tym przypadku najlepszą metodą podawania środka jest forma oralna.

BCP-157 a NLPZ

Niesamowicie przeciwdziała negatywnym skutkom NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) na florę jelitową. Z opinii naukowców jest to jedyny środek o tak dobrych efektach w tej dziedzinie.

BPC-157 a nieswoiste zapalenie jelit

Bardzo szybko (w ciągu kilku dni) naprawia obrażenie powstałe w wyniku nieswoistego zapalenia jelit (IBD).

BPC-157 a układ nerwowy

W badaniach klinicznych na szczurach stosowano neurotoksyny (MPTP oraz rezerpinę) które wywoływały chorobę Parkinsona. W trakcie podawania bpc-157 wpływ tych toksyn został mocno ograniczony, a w niektórych przypadkach objawy choroby ustępowały całkowicie.

Wpływ na GABA

W badaniach na szczurach stwierdzono, że BPC-157 stosowany równolegle z diazepamem spowalnia tempo powstawania tolerancji na lek, zwiększa jego efektywność oraz regeneruje układ GABA.

Działanie przeciwdepresyjne

Udowodniono również (oczywiście na szczurach), że podawanie BPC-157 ma również działanie przeciwdepresyjne. W trakcie podawania bpc-157 odnotowuje się wzrost poziomu serotoniny w jednych obszarach mózgu i obniżenie w innych. Po 7 dniach podawania poziom serotoniny jest podwyższony we wszystkich obszarach mózgu oprócz jednego (grzbietowej części jądra szwu). Efekt podawania preparatu był porównywalny z konwencjonalnymi lekami przeciwdepresyjnymi.

Regeneracja komórek nerwowych

Obserwowano pełną regenerację komórek nerwowych u gryzoni po uprzednim uszkodzeniu owych nerwów w kończynach po zastosowaniu BPC-157..

BPC-157 a Covid-19

Badanie kliniczne wykazało że BPC-157 jest potencjalnie skuteczny przeciwko COVID-19, lecz do zastosowania klinicznego wymagane jest opracowanie leku lub badań klinicznych na ludziach.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306987721002553?via%3Dihub
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34798584/

BPC-157 - skutki uboczne

Wszelkie badania kliniczne wskazują na brak jakichkolwiek skutków ubocznych stosowania BCP-157. Lecz prawie wszystkie badania odbywały się na szczurach. Badania na ludziach są nieliczne oraz na ich podstawie nie można wykluczyć możliwości pojawienia skutków negatywnych. Większość badań na ludziach z jakichś przyczyn nie została opublikowana do dnia obecnego, co nie hamuje sportowców oraz innych ludzi “w potrzebie” od stosowania tego peptydu.

BPC-157 a choroba nowotworowa

Bpc-157 nasila angiogenezę (rozwój naczyń krwionośnych), co ogólnie jest zjawiskiem bardzo korzystnym. Jednak w przypadku obecności choroby nowotworowej będzie to skutkować również rozwojem sieci naczyniowych nowotworu. Choć nie ma żadnych dowodów na to, że BPC-157 może zwiększać ryzyko raka, to jednak zalecam zachować szczególną ostrożność.

Dlatego, jeżeli postanowisz jednak rozpocząć stosowanie BPC-157 (mimo braku badań na ludziach), należy obowiązkowo wykonać niezbędne badania: OB (odczyn Biernackiego) oraz niezbędne markery onkologiczne dla danej płci.

Muszę tylko dodać, że w przypadku kacheksji nowotworowej BPC-157 akurat wykazał korzystny wpływ. Badania w tym kierunku ciągle trwają.

BPC-157 jak stosować?

BPC-157 Dawkowanie

Póki co możemy mówić tylko o dawkach, które były skuteczne w badaniach na szczurach. Maksymalna dawka wynosiła do 10 mcg na 1kg masy ciała. 
Z opinii użytkowników ludzkiego gatunku, które można wyczytać na profesjonalnych forach kulturystycznych, dawkowaniem optymalnym jest podawanie 250-500 mcg dziennie (na przykład 250mcg rano i 250mcg wieczorem) lub stosowanie mniejszych dawek (250 mcg dziennie) przez dłuższy okres czasu. 

BPC-157 legalność

Peptyd BPC-157 oficjalnie nie jest dopuszczony do użytku przez ludzi, szczególnie jako produkt leczniczy. Jest legalnie sprzedawany jako surowiec do badań laboratoryjnych.

Od 1 stycznia 2022 roku peptyd BPC-157 pojawił na liście substancji zakazanych przez WADA.

Podsumowanie

Ogólnie uwzględniając badania na szczurach oraz opinie  sportowców jak i innych ludzi można stwierdzić, że peptyd BPC-157 jest skutecznym lekiem na wiele wymienionych wyżej schorzeń. Nie odnotowano działań niepożądanych oprócz rzadko występującego uczucia senności lub zawrotów głowy. 
Również nie brakuje opinii, że jest to środek przereklamowany i w ogóle nie działa.

Bibliografia

W trakcie...

BPC-157 jest substancją eksperymentalną i nie posiada kompletnych badań na ludziach, które by jednoznacznie wskazywały na bezpieczeństwo jej stosowania. Dana publikacja nie zachęca do stosowania tego peptydu a zawarte w niej informacje stanowią tylko przekład publikacji naukowych oraz badań klinicznych.

Komentarze

Ilość komentarzy: 0
Dodaj komentarz
Brak komentarzy
Peptydy BioWell logo
Rabat -10%
Peptydy BioWell logo

Partner firma BioWell

Na cały asortyment możesz uzyskać
10% rabatu po wpisaniu kodu:

N2
Przejdź do sklepu
biowell produkty

Partner firma BioWell

Na cały asortyment możesz uzyskać
10% rabatu po wpisaniu kodu:

N2
Przejdź do sklepu