Doping

Jak ułożyć cykl sterydowy?
Jak ułożyć cykl sterydowy?

Jak ułożyć cykl sterydowy?

Aromatyzujące sterydy anaboliczno-androgenne - to są preparaty, które mogą częściowo przekształcać się w estrogeny (testosteron, metandienon, metylotestosteron).
Nie aromatyzujące sterydy anaboliczno-androgenne - są to sterydy, które są nieznaczne przekształcane w estrogeny lub wcale (oksandrolon, drostanolon, trenbolon, primobolan, turinabol, boldenon, nandrolon, stanozolol).
Sterydy, posiadające właściwości progestynowe - mają zdolność do łączenia się z receptorami progesteronowymi (nandrolon, trenbolon, w mniejszym stopniu oxymetolon)

Cykl sterydowy bez skutków ubocznych

Jeżeli na cyklu są tylko preparaty nie aromatyzujące - nie są potrzebne żadne dodatkowe środki.

Cykl zawierający sterydy aromatyzujące

Jeżeli na cyklu są preparaty aromatyzujące, w celach profilaktycznych/zapobiegawczych ginekomastii estrogenowej oraz nadmiernemu gromadzeniu się wody, zaleca się dodanie inhibitora aromatazy (anastrozol, letrozol, eksemestan). Jednak mogą one zmniejszyć efektywność cyklu, ponieważ estrogeny również są niezbędne organizmowi. Dlatego, by wiedzieć czy inhibitor aromatazy jest niezbędny musisz zbadać jego poziom. Jeżeli jest powyżej normy - zaczynamy stosowanie inhibitora.

Anastrozol (można kupić w aptece, lecz jest bardzo drogi, dlatego większość kupuje go na czarnym rynku w niższej cenie).
Dawka profilaktyczna - 0.5 mg (pół tabletki) co drugi dzień.
W przypadku pojawienia ginekomastii - 1 mg codziennie, aż objawy ustąpią, następnie obniżyć dawkę do profilaktycznej.

Eksemestan (sytuacja podobna do anastrozolu, ze względu na wysoką cenę w aptece, jest zazwyczaj kupowany na czarnym rynku).
Dawka profilaktyczna 12.5 mg (pół tabletki) co drugi dzień.
W przypadku pojawienia ginekomastii - 25 mg codziennie, aż objawy ustąpią, następnie obniżyć dawkę do profilaktycznej.

Letrozol (jest niewygodny w stosowaniu, ponieważ tabletkę trzeba dzielić na 5 części).
Dawka profilaktyczna wynosi 0.5 mg (⅕ tabletki) co drugi dzień.
W przypadku pojawienia ginekomastii - 2.5 mg codziennie, aż objawy ustąpią, następnie obniżyć dawkę do profilaktycznej.

Stosując inhibitory aromatazy trzeba monitorować poziom estrogenu, by nie spadł poniżej wartości referencyjnych.
Jeżeli poziom estrogenów spada poniżej normy należy zmniejszyć dawkę albo częstotliwość przyjmowania. Najlepiej jest utrzymywać poziom estrogenów przy górnej granicy (ALE W GRANICACH NORMY!), ponieważ estrogeny mają istotny wpływ na procesy anaboliczne.

Cykl zawierający sterydy o właściwościach progestynowych

Jeżeli na cyklu są sterydy o właściwościach progestynowych (nandrolon, trenbolon), w celu profilaktyki ginekomastii prolaktynowej zazwyczaj dodaje się bloker prolaktyny (kabergolina albo bromokryptyna), który jest przyjmowany przed snem.

Bromokryptyna. Jest to tani lek, posiadający dużą ilość skutków ubocznych.
Przyjmuje się po 2.5 mg dziennie.

Kabergolina. Jest dość drogim lekiem, lecz praktycznie nie posiada skutków ubocznych.
Przyjmuje się po 0.25 mg co 4 dni.

Podczas przyjmowania blokera prolaktyny należy kontrolować poziom prolaktyny, by nie spadł poniżej normy. Jeżeli zaobserwujesz znaczny spadek poniżej normy, należy zmniejszyć dawkę albo częstotliwość przyjmowania.

Moment rozpoczęcia przyjmowania inhibitora aromatazy oraz blokera prolaktyny jest uzależniony od estrów sterydów, które są przyjmowane. Jeżeli są krótkie (propionat, fenylpropionat) - prawie od razu (4 - 10 dni od momentu rozpoczęcia), jeżeli długie (enantat, cypionat, dekanian) w momencie, kiedy sterydy anaboliczne zaczynają działać (2 - 3 tydzień od momentu rozpoczęcia). Lecz decyzja o przyjmowaniu IA czy BP powinna nastąpić po badaniu krwi.

Gonadotropina kosmówkowa (HCG) na cyklu sterydowym

Stosowanie gonadotropiny (HCG) jest uzasadnione tylko na długich cyklach (powyżej 8 - 12 tygodni) w celu zapobiegania atrifii jąder. Należy zauważyć, że objętość (wielkość) jąder nie zawsze koreluje ze stopniem atrofii. Tzn. jeżeli nie zauważyłeś zmniejszenia jąder - nie oznacza to, że nie masz ich atrofii.

Stosowanie gonadotropiny (HCG) nie jest zalecane podczas odbloku (PCT).

Zazwyczaj HCG jest stosowany pod koniec cyklu (ostatnie 2 tygodnie) po 250 - 500 j.m. 3 razy w tygodniu w zależności od stopnia zaniku jąder. Jeżeli cykl jest bardzo długi (powyżej 20 - 24 tygodni), wówczas zaleca się stosowanie HCG w środku cyklu.

Odblok (PCT)

Układ hormonalny organizmu

Konieczne jest nie tylko prawidłowe ułożenie cyklu sterydów anaboliczno-androgennych, ale także przeprowadzenie prawidłowego odbloku, w celu przywrócenia funkcji układu podwzgórze-przysadka-jądra (HTPA). Odblok należy przeprowadzać po każdym cyklu. Nie ma znaczenia, był to cykl solo oksandrolon czy kombinacja wielu sterydów anaboliczno-androgennych (np testosteron + metanobol + deca).
Zadaniem PCT jest zmuszenie organizmu do aktywacji produkcji własnego testosteronu. W przeciwnym razie po zaprzestaniu stosowania SAA następuje szybki spadek masy mięśniowej oraz pogorszenie libido.
Podstawą odbloku jest zawsze antyestrogen (toremifen, klomifen, tamoksifen), dlatego podczas odblokowania należy przyjmować przede wszystkim antyestrogen, a tribulus, cynk i witaminy w drugiej kolejności.

Tamoksyfen - silny, tani, lecz bardzo toksyczny, mają miejsce dość częste skutki uboczne.
Klomifen - jest słabszy od Tamoksyfenu, drogi, lecz mniej toksyczny dla organizmu.
Toremifen (Fareston) - jest to lek nowej generacji, silny, niedrogi, skutki uboczne spotykane są bardzo rzadko.

Przyjmować należy tylko jeden z wyżej wymienionych, trzech leków. Nie wolno przyjmować wszystkich trzech na raz! Łączenie antyestrogenów jest dozwolone tylko w ściśle określonych, ciężkich przypadkach.

Od drugiego tygodnia odbloku można dołączyć tribulus (tribulus terrestris), cynk oraz witaminy. Lecz nie mamy wystarczającej ilości badań, które by jasno potwierdzały skuteczność tych środków.

Jeżeli na cyklu były sterydy oralne (doustne) lub stanozolol do wstrzykiwań, wówczas zgodnie z instrukcją stosuje się leki żółciopędne, mogą być ziołowe. Nie zaleca się stosowania leków hepatoprotekcyjnych, które mogą spowodować zastój żółci (cholestaza). Należy zawsze dokładnie przeczytać treść ulotki na obecność danego skutku ubocznego.
Wskazane jest monitorowanie stanu wątroby za pomocą badań krwi (podczas uszkodzeń wątroby zwiększa się aktywność enzymów ALT i AST). Jeżeli po jakimś czasie po odstawieniu C-17 alfa alkilowanych sterydów stan wątroby nie wraca do normy, zaleca się stosowanie ademetioniny dożylnie.

Uwaga! Ostatnie badania wskazują, że kwas D-asparginowy jest nieskuteczny oraz zwiększa poziom prolaktyny, dlatego nie zaleca się jego stosowania podczas PCT.

Jeżeli na cyklu był preparat posiadający właściwości progestynowe i podczas cyklu nie przyjmowałeś kabergoliny czy bromokryptyny, to należy je przyjmować podczas odbloku razem z antyestrogenem.

Kiedy rozpoczynać odblok?

Rozpoczynanie odbloku jest ściśle uzależnione od okresu półtrwania estrów przyjmowanych sterydów anaboliczno-androgennych.

Jeżeli krótkie - 4-6 dni po ostatniej iniekcji.
Przykład: Jeżeli bierzesz testosteron propionat 100mg co 2 dni, to po drugim dniu po ostatniej iniekcji pozostanie 50mg, po kolejnych 2 dniach 25 mg, po kolejnych 12mg wtedy możemy rozpoczynać branie antyestrogenu..

Jeżeli długie 1-4 tygodnie od ostatniej iniekcji w zależności od okresu półtrwania najdłuższego środka.
Robimy dokładnie tak samo jak na powyższym przykładzie, lecz trzeba uwzględniać fakt, że estry nawarstwiają się na siebie i dokładne obliczenie rozpoczęcia PCT jest praktycznie niemożliwe. Dlatego ostatnie 3-4 tygodnie zalecamy stosowanie krótkich estrów.
Przykład: 7 dni po ostatniej iniekcji testosteronu enantatu (250 mg / tyg) należy przejść na testosteron propionat i w ciągu 3-4 tygodni stosować wyłącznie jego. W tym czasie długie estry przestaną działać. Jeżeli dawka enantatu była np 500mg tygodniowo czas, przez który trzeba stosować propionat wydłuża się o 1 tydzień, tzn. 4-5 tygodni.
Dodatkową zaletą stosowania krótkich estrów pod koniec cyklu jest to, że utrzymujesz cały czas stały poziom hormonów i nie doświadczysz w tym czasie spadków.

Ważne wskazówki

  • Jeżeli na cyklu miałeś SAA, posiadające właściwości progestynowe, nie zaleca się stosowania tamoksyfenu, ponieważ zwiększa liczbę receptorów progesteronowych.
  • Proviron czasem jest stosowany podczas PCT jako androgen w przypadku problemów z potencją, spowodowanych brakiem testosteronu. Jednak nie można zapominać, że Proviron (Mesterolone) może hamować produkcję gonadoliberyny i LH (hormon luteinizujący) oraz utrudniać przywrócenie produkcji własnego testosteronu.
  • Każdy cykl powinien zawsze zawierać (a najlepiej na nim bazować się) steryd wysoko androgenny, najlepiej testosteron, ponieważ on kontroluje wiele procesów w męskim organizmie: stan tkanki kostnej, profil lipidowy, libido i inne.
  • Cykl powinien opierać się o preparaty do wstrzykiwań.
  • Stosując na cyklu długie estry sterydów(enantat, dekanat), w ostatnich tygodniach należy stosować tylko preparaty o krótkim okresie półtrwania, najlepiej propionat (zostało to dokładnie opisane powyżej).
  • Podczas odbloku należy zmniejszyć częstotliwość oraz intensywność treningu w celu zmniejszenia spadków masy i siły.

Stosowanie wymienionych w artykule preparatów powinno odbywać się tylko i wyłączne pod nadzorem lekarza! Optymalny i bezpieczny cykl może ułożyć tylko specjalista medyczny, oceniając ryzyko oraz uwzględniając cechy danego organizmu.

Preparaty anaboliczno-androgenne mogą być stosowane tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem-specjalistą.
Powyższe informacje nie namawiają do stosowania lub dystrybucji sterydów anaboliczno-androgennych. Są przedstawione tylko i wyłącznie w celu zmniejszenia ryzyka powikłań oraz skutków ubocznych u osób, które zdecydowały się na przyjmowanie danych preparatów.

Komentarze

Ilość komentarzy: 6
Dodaj komentarz
M
Michał
Dodano: 2022/04/25 20:57
Witam. Zacznę może od tego że mam 44 lata. Właśnie rozpoczynam 1 w życiu cykl z testosteronem cypionat 250 mg tygodniowo prze 8 tygodni. Proszę o pomoc w ułożeniu cyklu, co jeszcze brać, mam ingibitor eksemestan 25mg. W co jeszcze się zaopatrzyć? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Michał
Odpowiedź
W
Wladyslaw Dudko
Dodano: 2022/05/21 17:56
Witam, proszę napisać do mnie prywatnie.
Odpowiedź
M
Mateo
Dodano: 2021/12/27 15:14
Czy długi testosteron na pierwszy cykl to dobry wybór, jest tu ktoś kto mógłby mi podać przykładowy cykl
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2022/01/26 10:29
Opcja najlepszą jest propionat. Ale enantat/cypionat też może być. Jeżeli jest to pierwszy cykl, zapraszam na rozmowę prywatną.
Odpowiedź
K
Kajetan
Dodano: 2021/12/09 13:23
Bardzo dobry artykuł. Wart polecenia każdemu młodemu i staremu bywalcowi siłowni.
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/12/21 15:24
Dziękuję za opinię.
Odpowiedź