Doping

Nadciśnienie na cyklu sterydowym
Nadciśnienie na cyklu sterydowym

Wstęp

Czerwona twarz, bóle pulsacyjne w potylicy często są ignorowane przez kulturystów, szczególnie młodych, którzy stosują sterydy anaboliczno-androgenne.
Są to objawy wysokiego ciśnienia, które może w dość krótkim czasie doprowadzić do problemów z układem krążenia. Warto pamiętać, że wysokie ciśnienie na cyklu może nie dawać żadnych objawów i jedynym sposobem na sprawdzenie będzie zrobienie pomiarów za pomocą urządzenia.

nadciśnienie na cyklu sterydowym

Są przypadki, kiedy ciśnienie jest wysokie tylko podczas cyklu i często atleci nie podejmują żadnych działań, bo uważają, że jest to normalne i nic z tym robić nie trzeba.

Wysokie ciśnienie na cyklu obowiązkowo trzeba zmniejszać, nawet jak jesteś na krótkim cyklu, a tym bardziej na długim. Liczby typu 160/100 są bezwzględnie niedopuszczalne. I nie chodzi tu o bóle głowy albo czerwoną, jak pomidor twarz. Mimo niezwykłych mechanizmów regeneracyjnych, ludzki organizm ma ograniczoną żywotność i każdy dzień z podwyższonym ciśnieniem realnie skraca Twoje życie. Organy najbardziej narażone na ryzyko: mózg, serce, nerki, oczy.

Ogólnie jest przyjęte, że ciśnienie powyżej 139/89 jest uważane za podwyższone i niesie za sobą ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Jeżeli obserwujesz u siebie takie wartości, musisz obowiązkowo przeciwdziałać temu zjawisku, nawet jeżeli nie odczuwasz żadnego dyskomfortu.
Jak stwierdził ktoś dawno temu: “Nadciśnienie tętnicze jest cichym zabójcą”.

Skutki braku działań

Wydaje mi się, że ta lista jest wystarczająco przerażająca, aby zacząć kontrolować swoje ciśnienie. Martwy nie potrzebuje ciała kulturysty.

Wysokie ciśnienie na cyklu - przyczyny i zapobieganie

Wysoki poziom estrogenów na cyklu

Myślę, że wysoki poziom estrogenu oraz prolaktyny jest najczęstszą przyczyną wysokiego ciśnienia podczas cyklu. Większość sterydów wywołuje aromatyzację - jest to proces konwersji testosteronu w estrogeny. Wysoki poziom estrogenu powoduje gromadzenie nadmiernej ilości płynów w organizmie, co skutkuje podwyższeniem ciśnienia tętniczego. Jest to tak zwany efekt “zalania” na cyklu, co również nie wygląda estetycznie.

Wysoki poziom estradiolu również często powoduje ginekomastię.

Zaleca się co 2 tygodnie badać poziom estradiolu i w przypadku. Jeżeli jest powyżej górnej granicy wartości referencyjnych - należy zacząć przyjmować eksemestan/symex, anastrozol lub letrozol.

Nie wolno zbytnio obniżać estrogenu. Niski poziom estrogenu nie jest w niczym lepszy od wysokiego. Powoduje między innymi złe samopoczucie, zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz lipidowej.

Wysoki hematokryt na cyklu (Gęsta krew)

Jeśli badasz morfologię ogólną podczas cyklu, możesz zauważyć postępujące zwiększenie hematokrytu (skrót HCT). Hematokryt jest to stosunek objętości krwinek do objętości całej krwi.

Pod względem zwiększenia hematokrytu nie ma sterydów obojętnych(bezpiecznych), a szczególnym liderem wśród nich są Boldenon, Trenbolon oraz Anapolon.

Na ile to jest niebezpieczne? Krótko mówiąc gwałtownie wzrasta obciążenie serca, które musi przepompowywać coraz gęstszą krew. To ryzyko ma charakter kumulatywny. Innymi słowy, nie śledząc danego wskaźnika konsekwentnie zwiększasz prawdopodobieństwo smutnego zakończenia. Szczególnie ważne jest kontrolowanie hematokrytu podczas długich/stałych cykli.

FDA oficjalnie uznała, że terapia zastępcza testosteronem jest jednym z istotnych czynników pojawienia się zakrzepicy.

Najlepsza strategia w tym przypadku to zapobieganie. Musimy uwzględniać działanie przyjmowanych środków i prawidłowo je układać.

 1. Cykl musimy rozpoczynać mając prawidłowe wartości HCT (46% oraz niżej). Jeżeli tak nie jest, zaczekaj z cyklem i doprowadź dany wskaźnik do wartości odpowiednich.
 2. Wykonuj badanie ogólne (morfologię) co najmniej jeden raz na 2 miesiące. Pozwala to śledzić dynamikę zmian hematokrytu, hemoglobiny i erytrocytów. Dzięki temu będziesz mógł podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze w odpowiednim czasie.
 3. Jeżeli poziom hematokrytu przekracza 54%, zdecydowanie zalecam zejść na mostek, pozostawić tylko testosteron w dawce 150 mg tygodniowo.
 4. Jeżeli na cyklu planujesz stosować Trenbolone lub Oxymetholone, to najlepiej podawać je bliżej końca cyklu, albo robić po ich stosowaniu mostek na 4-8 tygodni. Jest to niezbędne w celu przywrócenia prawidłowej reologii.
  Jeżeli na cyklu planujesz podawać w tle Boldenon, zalecam od razu rozpoczynać stosowanie profilaktyki, mającej na celu obniżenie poziomu hematokrytu.

Gęstą krew na cyklu - jak rozrzedzić?

Zwracam uwagę, że przed zastosowaniem jakichkolwiek wskazanych poniżej preparatów należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

 1. Odpowiedni poziom nawodnienia. Należy wypijać 40-50 ml czystej wody (nie kawy czy napojów) na każdy kilogram masy ciała. W dni treningowe należy zwiększyć ilość o 1 litr.
 2. Zmniejszenie używania napojów stymulujących, takich jak kawa czy herbata. Także kontrolujemy podaż soli.
 3. Wykluczamy palenie tytoniu.
 4. Niwelujemy niedotlenienie tkanek - inaczej mówiąc należy robić więcej aerobów. Jest to temat dość aktualny dla wielu kulturystów, którzy prowadzą siedzący tryb życia.
 5. Zioła: napary z koniczyny oraz kory wierzby białej.
 6. Czosnek w tabletkach (1-3 szt. dziennie).
 7. Zmniejszenie stresu. Jeżeli nie można go uniknąć, stosujemy krople walerianowe, głóg, serdecznik pospolity, glicynę, ashwagandhę oraz inne suplementy.
 8. Pentoksyfilina o przedłużonym uwalnianiu (np. Polfilin prolongatum). Dawkowanie od 400 do 800 mg/dzień.
 9. Aspiryna kardio.
  Ważna uwaga! Aspiryna nie rozrzedza krwi i nie obniża poziomu hematokrytu. Jest wykorzystywana w celu zmniejszenia lepkości trombocytów, co zmniejsza ryzyko zawału serca oraz udaru. Dawkowanie od 50 do 150 mg/dzień.
 10. Piracetam. Jest to środek nootropowy, który skutecznie poprawia mikrokrążenie, wpływając na właściwości reologiczne krwi. Dawkowanie od 200 do 800 mg/dzień.

  Uwaga! Nie wolno stosować jednocześnie piracetamu oraz hormów tarczycy (T3, T4). Także dawka aspiryny podczas stosowania piracetamu nie powinna przekraczać 75 mg/dzień.

 11. Upuszczanie krwi. W każdym wypadku nie polecam przeprowadzać danego zabiegu samodzielnie. Upuszczanie krwi jest najbardziej efektywnym sposobem na obniżenie hematokrytu. Upuszczamy zazwyczaj około 300 ml krwi i po 2 dniach sprawdzamy jeszcze raz poziom hematokrytu.
  Podczas cyklu obserwujemy również nadmierną ilość krwi w obiegu, dlatego jej upuszczanie również rozwiązuje dany problem na jakiś czas.

Przeciążenie organizmu

Podczas cyklu sportowiec zazwyczaj zbyt szybko zwiększa ilość obciążenia na sztandze. Niestety organizm nie jest w stanie w tak szybkim tempie dostosować się do rosnącego obciążenia.
Nie ma co się rozpisywać nad tym punktem, bo rozwiązanie tego problemu jest tylko jedno - rozsądna progresja obciążenia uwzględniona w planie treningowym oraz prawidłowa regeneracja potreningowa.

Jak zmniejszyć ciśnienie na cyklu?

Środki, stosowane w celu zmniejszenia ciśnienia tętniczego na cyklu

Leki na nadciśnienie na cyklu

Ostatnim i najmniej zalecanym punktem jest stosowanie leków na nadciśnienie.

Jeżeli robisz badania, estrogeny oraz hematokryt masz w normie oraz żadne środki z listy powyżej nie pomagają - koniecznie rozważ stosowanie leków na nadciśnienie.

Rozważyłbym również rezygnację ze sterydów anaboliczno-androgennych, ale chyba to nie wchodzi w grę, prawda?

Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) - Captopril, - jest to lek do stosowania doraźnego, jeżeli na przykład masz nagły skok ciśnienia do wysokich wartości (160/100). Należy przyjąć dawkę 12.5 - 25 mg (½ - 1 tabletka) jednorazowo - po 20-30 minutach ciśnienie zostanie obniżone. Nie zaleca się stosować tego leku przez dłuższy czas.

Blokery kanałów wapniowych, np. Amlodypina, antagonisty receptora angiotensyny II , np. Telmisartan - te leki są przyjmowane na stałe. Dawkowanie oraz lek ustala lekarz.
Na nadciśnienie, które zostało wywołane na skutek stosowania SAA, podane typy leków zazwyczaj są mało skuteczne z przyczyn nieznanych.

Ostatnim lekiem, jeżeli można to nazwać lekiem, są preparaty z grupy beta blokerów (Concor).

Te leki mogą wywoływać ogromną ilość skutków ubocznych oraz według badań stosujący beta blokery mają zawały dużo częściej niż ci, którzy go nie stosują. Jedynym plusem stosowania go na cyklu jest to, że jest efektywny.
Minusem jest to, że znacznie spowolniona zostaje akcja serca i osiągnięcie wyższego tętna jest zazwyczaj rzeczą niemożliwą. Szczególnie uciążliwe jest to podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Lek ten wpływa też negatywnie na potencję.

Osobiście, gdybym miał wybór pomiędzy stosowaniem beta blokerów + sterydów i niestosowaniem niczego - wybrałbym drugie.

Diuretyki na obniżenie ciśnienia na cyklu

Czasem w celu obniżania wysokiego ciśnienia na cyklu stosuje się diuretyki. Oczywiście nie mówię tu o leku Furosemid. Ten lek w tym przypadku całkowicie nie pasuje.

Na cyklu częściej stosuje się diuretyk o nazwie Indapen (indapamid). Jest bezpieczniejszy, oszczędza gospodarkę elektrolitową. Przepisuje go lekarz, nie wolno go stosować na własną rękę.

Podsumowanie

Wysokie ciśnienie na cyklu jest tematem obszernym i mało zbadanym. Zazwyczaj rozwiązanie problemu pojawia się podczas poszukiwania przyczyny. Każda osoba jest unikatowa, dlatego każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Jeżeli znalazłeś inne skuteczne sposoby na ciśnienie na cyklu - napisz do mnie. Przebadamy to i jeżeli sposób rzeczywiście będzie skuteczny - opublikujemy go na stronie.

Zdrowie mamy dane tylko raz dlatego jeżeli masz problemy z wysokim ciśnieniem, zastanów się i rozważ wielokrotnie decyzję stosowania sterydów anaboliczno-androgennych.

Stosowanie wymienionych wyżej leków powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza specjalisty. Ich nieodpowiednie stosowanie może wiązać się z utratą zdrowia lub życia.

Komentarze

Ilość komentarzy: 2
Dodaj komentarz
P
Pit
Dodano: 2021/07/15 23:45
Jeśli ktoś lekceważy podaż płynów tak jak ja kiedyś, to może się zdziwić. Na cyklu piłem "normalnie" i hematokryt miałem już 56, po tygodniu picia +1,5l wody dziennie spadł do 51. Przestrzegam i pozdrawiam
Odpowiedź
W
WładysławDudko
Dodano: 2021/09/27 10:39
Racja. Podaż płynów jest niezwykle ważna. Choć na dłuższych cyklach (+12 miesięcy) nawet przy odpowiednim nawodnieniu i tak hematokryt będzie rósł.
Odpowiedź