Doping

Badania przed, na i po cyklu sterydowym
Badania przed, na i po cyklu sterydowym

Wstęp

Nie jest żadną tajemnicą, że stosowanie sterydów anaboliczno-androgennych niesie za sobą ryzyko dla zdrowia. Jednak w arsenale sportowca zawsze są narzędzia, które pomogą zniwelować ryzyko powikłań. Niektórych problemów zdrowotnych nie da się zauważyć bez określonych badań, a w momencie, kiedy symptomy będą już odczuwalne ich leczenie staje się mniej skuteczne. Właśnie dlatego należy regularnie wykonywać badania krwi, a także badania narządów wewnętrznych pod kątem zmian patologicznych.

Przed rozpoczęciem stosowania sterydów musisz zawsze pamiętać, że profilaktyka i zapobieganie skutkom ubocznym stosowania dopingu kosztuje zazwyczaj więcej niż same środki. A stosowanie sterydów bez badań jest równoważne z rosyjską ruletką.

Czemu badania na cyklu sterydowym są tak ważne?

Badania wskazują na REALNY stan organizmu. Poleganie na samopoczuciu nie jest dobrą drogą, ponieważ nie zawsze chorobom towarzyszą jakieś objawy, które da się od razu zauważyć. Badania są też obiektywne i pokazują nam obraz w oparciu o konkretne dane. Dlatego jesteśmy w stanie precyzyjnie korygować dawki preparatów, a także kontrolować ogólny stan organizmu.

Jak się badać?

Badania należy wykonywać zawsze na pusty żołądek i najlepiej rano. Jedzenie może zniekształcić ogólny zarys i faktycznie podobne badania można po prostu wyrzucić do kosza. Ostatni posiłek należy zjeść wieczorem. Ponadto należy unikać seksu i masturbacji przez co najmniej 24 godziny, ponieważ dane czynności mogą znacząco wpłynąć na badania hormonów. Nie trenować w ciągu najbliższych 48 godzin. Zazwyczaj, aby nie pomijać treningu należy zrobić trening w piątek, a badania zrobić w poniedziałek. Oczywiście, mimo, że będzie to weekend nie spożywamy żadnego alkoholu.

Badania przed cyklem sterydowym

Ogólnie nie istnieje żaden określony schemat według którego należy postępować, ale jest pewien zestaw badań, który moim zdaniem jest po prostu niezbędny. 

Hormony:

Jeżeli masz problemy z tarczycą, to należy również zbadać T3 oraz T4.

Morfologia pełna
Badanie biochemiczne krwi:

Są to wszystkie badania niezbędne.

Również warto zbadać markery nowotworowe.

Jeżeli zrobisz wszystkie powyższe badania, pozwoli to zobaczyć cały obraz sytuacji i będziesz mógł dalej kontrolować swój stan zdrowia.

Gdyby któryś ze wskaźników nie znajdował się w granicach normy należy skonsultować się z lekarzem i doprowadzić wszystko do prawidłowego stanu.

Badania w trakcie cyklu sterydowego

Kolejne badanie robimy po 2-2.5 tygodniach od momentu rozpoczęcia stosowania sterydów anaboliczno-androgennych.

Badamy prolaktynę oraz estradiol

Zwracamy uwagę na stosunek testosteronu i estradiolu. U dorosłego mężczyzny stosunek pomiędzy testosteronem a estradiolem wynosi w przybliżeniu 300 do 1.  Wszelkie znaczące odchylenia od tej wartości w jedną czy w drugą stronę mogą skutkować spadkiem nastroju, zmniejszoną wydajnością, spowolnieniem przyrostu masy mięśniowej.

Zbyt wysoki poziom prolaktyny może drastycznie zahamować budowę masy mięśniowej oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Również negatywnie wpływa na libido.

Sprawdzanie LH i FSH jest całkowicie bez sensu w tym momencie. Oś HPTA(przysadka-podwzgórze-jądra) tak czy inaczej zablokuje się i dane wskaźniki będą dążyć do ZERA.

Testosteron całkowity bada się tylko i wyłącznie w celu sprawdzenia jakości stosowanych preparatów. Do innych celów ten wskaźnik już nie jest nam potrzebny. 

Jednokrotnie można zbadać wolny testosteron albo SHBG (globulina wiążąca hormony płciowe) albo FAI (współczynnik wolnych androgenów). Nie należy badać wszystkich 3, wystarczy tylko jeden. 

Tłumaczę o co tu chodzi:
Jeżeli wolny testosteron wynosi mniej niż 1% od testosteronu całkowitego albo stosunek testosteronu całkowitego do SHBG jest wyższy niż 95%, oznacza to, że efektywność cyklu będzie prawie zerowa. Sytuację da się naprawić dodając niewielką dawkę stanozololu, provironu albo insuliny (TYLKO DLA SPECJALISTÓW!!!).

Ogólnie prolaktynę oraz estradiol należy badać co 2-3 tygodnie, ponieważ są to główne hormony, które odpowiadają za efektywność cyklu. Odpowiadają również za samopoczucie oraz libido. 

Nawet jeżeli Biochemia krwi była przed cyklem w normie, miesiąc po rozpoczęciu cyklu należy zbadać fermenty wątrobowe (ALT, AST) oraz cholesterol. Dane wskaźniki zazwyczaj mają tendencję wzrostową na cyklu i czasem należy je korygować.

Badania po cyklu sterydowym

Bezpośrednio przed odblokiem (PCT) nie robimy żadnych badań (jeżeli oczywiście robiłeś je podczas cyklu i wiesz, że estrogeny oraz prolaktynę masz w normie).

2-3 tygodnie po rozpoczęciu odbloku należy zbadać testosteron całkowity, LH, FSH, prolaktynę, estradiol, ALT, AST, cholesterol oraz zrobic morfologię krwi.

W taki sposób i w takiej kolejności należy wykonywać badania na cyklu sterydowym.

Wskazówki

Najlepiej robić badania zawsze w tym samym laboratorium, ponieważ każde laboratorium stosuje różne metody obliczeniowe i dlatego mają różne wartości referencyjne. Posiadając wyniki z różnych laboratoriów ciężko dokładnie obserwować dynamikę badań, szczególnie trudnym będzie oszacowanie, czy już wróciłeś do SWOICH wartości wejściowych (wskaźników badań przed stosowanie sterydów anaboliczno-androgennych).

Stosowanie wymienionych w artykule preparatów powinno odbywać się tylko i wyłączne pod nadzorem lekarza! Optymalny i bezpieczny cykl może ułożyć tylko specjalista medyczny, oceniając ryzyko oraz uwzględniając cechy danego organizmu.

Preparaty anaboliczno-androgenne mogą być stosowane tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem specjalistą.
Powyższe informacje nie są zachętą do stosowania lub dystrybucji sterydów anaboliczno-androgennych. Są przedstawione tylko i wyłącznie w celu zmniejszenia ryzyka powikłań oraz skutków ubocznych u osób, które zdecydowały się na przyjmowanie danych preparatów.

Komentarze

Ilość komentarzy: 100
Dodaj komentarz
R
Rafał
Dodano: 2024/02/05 18:52
Witam.jakie badania dokładnie musiałbym teraz wykonać?wcześniej nie robiłem rzadnych jestem na testo od 3 tyg.
Odpowiedź
L
Lukasz
Dodano: 2023/12/17 23:55
Przydatne
Odpowiedź
K
Karol
Dodano: 2023/10/29 12:25
Witam,czemu jak biore testosteron nie mam ochoty na sex
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2023/11/25 22:40
Proszę zbadać prolaktynę oraz progesteron. Także nic nie napisał Pan o dawkowaniu oraz sposobie przyjmowania testosteronu, być może że dawka testosteronu jest bardzo mała lub odstępy pomiędzy iniekcjami są zbyt duże.
Odpowiedź
R
Radek
Dodano: 2022/08/19 11:11
Biorę testosteron i nigdy nie robiłem badań jakie badania mam zrobic najpierw
Odpowiedź
W
Wladyslaw Dudko
Dodano: 2022/08/19 12:13
Badania trzeba było robić przed podawaniem testosteronu. W tej chwili warto monitorować: estradiol, prolaktyna, progesteron, morfologia, lipidogram. Jeżeli w ogóle nie było badań, to należy dodać: bilirubina, alt, ast, kreatynina.
Odpowiedź
K
Kamil
Dodano: 2022/08/18 18:30
Witam. 10 tygodni bralem testosteron propionat 1 ml 3 razy w tygodniu skonczylem cykl 5 tygodni temu. Odblok na 4 porcje hcg wybralem przez 10 dni potem clomid i prowilon 14 dni po jednej tabletce na noc w miedzyczasie dwa razy zbilem estradiol do widelek. 10 dni po odbloku zrobilem badania LH. 11.20 1.7-8.6 estradiol 50.8 11.3-43.20 testosteron 835.0 249-836.0. Czy to normalne ze lh jest powyzej normy? I testosteron szczyt normy. Przymierzam sie od wrzesnia wejsc na cykl zaproponowany przez Pana ten 10tyg z tesc ent i zakonczyc propkiem.
Odpowiedź
W
Wladyslaw Dudko
Dodano: 2022/08/18 19:16
Witam. LH spadnie po odstawieniu Clomidu.
Odpowiedź
K
Kamil
Dodano: 2022/08/19 10:59
Clomid odstawilem 10 dni temu czyli przed badaniami. Dziwie sie ze jeszcze nie spadlo a wrecz uroslo w dzien kiedy bralem ostatni raz clomid mialem nizsze LH. Testosteron tez ppdskoczyl. Czy mozna uznac ze odblok zadzialal?
Odpowiedź
W
Wladyslaw Dudko
Dodano: 2022/08/19 12:07
LH spada dość długo. Sprawdzi Pan 30 dni po odstawieniu. Między innymi dlatego Clomid jest dobrym środkiem dla wsparcia produkcji naturalnej jako alternatywa TZT.
Odpowiedź
D
D
Dodano: 2022/08/01 06:44
Witam czy na krotkim trenie i cypio badanie estradiolu lub prolaktyny bedzie przeklamane
Odpowiedź
W
Wladyslaw Dudko
Dodano: 2022/08/19 14:43
Będzie i to mocno przekłamane. Trzeba najpierw zaczynać testosteron solo i badać estradiol i następnie dodawać trenbolon lub brać dawkę IA w oparciu o poprzednie cykle.
Prolaktyna nie jest przekłamywana na trenie, tylko estradiol.
Odpowiedź
W
Wieszak
Dodano: 2022/07/28 15:48
Dzień Dobry
Biorę dwa razy w tygodniu cypka poniedziałki i czwartki 150 ( tydzień 300)
Na trzeci dzień od iniekcji zrobilem badania
Prolaktyna 15,75
Estradiol 5
Testesteron 41,93

Pytanie jak podwyższyć Estradiol który jest już prawie na dnie , nie mam ochoty na nic
Odpowiedź
W
Wladyslaw Dudko
Dodano: 2022/08/19 14:28
Proszę wysłać badania przez Formularz.
Odpowiedź
L
Laura
Dodano: 2022/07/11 02:55
Od połowy maja jestem na terapii stedydowej. Za miesiąc kończę moją historię ze sterydami lecz chciałam sie zapytać czy wszelka opuchlizna na twarzy oraz nagromadzenie się wody w organizmie zniknie i jeśli tak to po jakim czasie. Aktualnie jestem na dawce 24mg.
Odpowiedź
W
Wladyslaw Dudko
Dodano: 2022/08/19 12:26
Obrzęki świadczą o podwyższonym poziomie estradiolu, który należy kontrolować.
Odpowiedź
F
Femoston
Dodano: 2022/07/09 18:49
Witam. jaki powinien byc najbardziej właściwy poziom Estradiolu w stos. do PRL i Testo w 3 mies odbloku?
Odpowiedź
W
Wladyslaw Dudko
Dodano: 2022/08/18 20:53
Właściwy poziom estradiolu to taki, jaki miał Pan przed stosowaniem SAA.
Odpowiedź
P
Przemek
Dodano: 2022/07/05 12:22
Cześć!
Ile czasu po przyjęciu exe zrobić badania e2, prolka i teścia, żeby wyszło obiektywnie? Czy to nie ma znaczenia żadnego?
Odpowiedź
W
Wladyslaw Dudko
Dodano: 2022/08/18 20:37
Jest znaczenie. 6-10 dni od rozpoczęcia eksemestanu
Odpowiedź
P
Paweł
Dodano: 2022/06/15 17:52
Dzień dobry, mam 27 lat nigdy nie brałem sterydów. Moje objawy to brak energi by wstać z łóżka, bardzo sucha skóra i eunuchoidalna sylwetka, niska masa kostna i mięśniowa. Moje wynik testosteron 2,63ng/ml (2,8-8,0), prolaktyna 292,0 uIU/ml [86-324], estradiol niewykrywalny <5 (27,1-52,2). Proszę o konsultację co mam robić. Byłem u dwóch endokrynologów i obaj twierdzą że to są dobre wyniki i nic nie trzeba robic. A przecież tak źle się czuję i te normy chyba po coś są? Proszę o pomoc, bo już nie daję rady.
Odpowiedź
W
Wladyslaw Dudko
Dodano: 2022/08/18 20:03
Witam. Proszę napisać do mnie. Podstrona Kontakt
Odpowiedź
M
Mariusz
Dodano: 2022/06/06 16:30
witam planuję wejść na cykl 16 do 20 tyg. na testosteronie enanthat zrobiłem badania przed cyklem jak ktoś będzie chętny pomóc podeślę na mejla wyniki fajnie jak by znalazł się ktoś chętny i pomógł mi rozpisać dobrze cykl bo moja wiedza w tym temacie jest niewystarczająca a chciał bym to zrobić z głową z góry dziękuję i licze na wsparcie ;)
Odpowiedź
W
Wladyslaw Dudko
Dodano: 2022/08/18 20:36
Zapraszam na rozmowę prywatną. (Formularz na podstronie KONTAKT)
Odpowiedź
J
Jakub
Dodano: 2022/05/14 20:45
Dzień dobry, od 5 miesięcy biorę co drugi dzień 1ml testosteronu propionat oraz raz w tygodniu hcg 500iu.
Obecne wyniki badań to estradiol 166pg /ml (norma 11,3-43,2)
Prolaktyna 17,1 ng/ml (norma 4-15,2)
Czy te wyniki są w porzadku?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2022/05/15 23:32
Witam. Nie, nie w porządku. Należy obniżyć estradiol oraz prolaktynę za pomocą anastrozolu oraz kabergoliny.
Odpowiedź
A
Andrzej
Dodano: 2022/05/01 14:25
Witam serdecznie , mam problem z prolaktyna , przed pierwszym cyklem w życiu zrobiłem badanie i wynik był dwu krotnie zawyżony (55) brałem cabaser na zbicie ale bez zmian , w trakcie cyklu prolaktyna różniez bez zmian ciagle stały wysoki poziom . Samopoczucie oraz libido wszystko ok . Czy jest się czym martwić ?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2022/05/02 11:16
Witam. Czy Cabaser kupował Pan osobiście w aptece, czy na czarnym rynku? Oraz w jakiej dawce Pan go stosował?
Odpowiedź
A
Andrzej
Dodano: 2022/05/02 11:04
Cabaser jest z firmy Maximus , przed cyklem brałem pół tabletki co tydzień i następnie zrobiłem badanie lecz bez zmian . Następnie spróbowałem wziąć jedna cała i także bez zmian , odczuwałem jedynie uderzenie ciepła , został kupiony z ,, czarnego rynku ,, ale armidex także miałem z tego miejsca i wszystko jest okej , dałem tabletkę koledze który wziął ja przed badaniem i stwierdził ze działa bo wyniki po wzięciu były niższe .
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2022/05/02 15:22
Pół tabletki to ile mg? Cabaser jest po 1 oraz 2 mg.
Odpowiedź
A
Andrzej
Dodano: 2022/05/06 01:20
1 tab cabaseru to 1 mg
Odpowiedź
W
Wladyslaw Dudko
Dodano: 2022/05/21 17:14
Po 1mg cabaseru prolaktyna wynosiła by 0. Miał pan jakąś podróbkę. Jeżeli cabaser był podrobiony, to nie oznacza że i eksemestan ma być podrobiony. Diller być może sam nie wie że podróbkę sprzedaje.
Odpowiedź
K
Kacper
Dodano: 2022/04/19 15:24
Przez pomylke podalem sobie na pierwszy w zyciu zastrzyk za duza dawke .. 750mg cypio. Co teraz?
Odpowiedź
W
Wladyslaw Dudko
Dodano: 2022/05/21 17:13
Sportowcy zawodowi stosują i po 1500-2000mg tygodniowo. Przeżyje Pan.
Odpowiedź
L
Lukasz
Dodano: 2022/03/21 21:42
Witam.Mam problem a mianowicie jestem w 5 tygodniu cyklu na test enan 250mg co piąty dzień.W pierwszych 3 tyg coś czułem złapałem 4kg lecz libido w dzień nie bardzo w nocy mocne erekcje,w 4 tyg przestałem cokolwiek czuć oprócz nocnych erekcji.Zrobiłem badania a mianowicie.Test całkowity 113(8.64-29),Test wolny 4.34(0.2-0.62),SHBG 20(18.3-54.1),Estradiol 234(41-159),Prolaktyna 367(86-324),Albumina i DHEA mieści się w normie.Produkt widać że dobry,Nie wiem co może być powodem tego czy estradiol czy prolaktyna które są ponad normę proszę o pomoc.
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2022/05/02 14:56
Witam. Pan wszedł na cykl bez wiedzy o działaniu testosteronu. Im większy testosteron, tym większy poziom estrogenów. Proszę zgłosić się przez formularz kontaktowy.
Odpowiedź
K
Kamil
Dodano: 2022/03/17 10:43
Hcg czy zdrowe jest
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2022/05/02 14:29
tak, poda warunkiem, że dawki są prawidłowe.
Odpowiedź
L
Lech
Dodano: 2022/01/11 12:09
Witam. Biorę enana 500 w tygodniu i nic do tego ( obecnie 6 tydzień) cykl 10 tygodni . Jak ma wyglądać odblok ?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2022/04/23 14:49
Proszę napisać do mnie na formularz kontaktowy.
Odpowiedź
K
Krzysztof
Dodano: 2021/12/28 22:22
Witam
Jaka wartosc prolki trzymac na cyklu??, srodek normy lab-u?? gora normy, jak najnizej ??
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2022/01/26 10:03
Witam. To zależy od wartości początkowych oraz indywidualnej reakcji organizmu. U niektórych może pojawić się gino prolaktynowe przy prolaktynie w górnych widełkach normy.
Odpowiedź
D
Damian
Dodano: 2021/12/27 16:12
Witam!
Jestem przed pierwszym cyklem Testosterone Propionate i Trenbolone. Testy zrobione i dwa wyniki wyszły podwyższone, progesteron 0,76 ng/ml I prolaktyna 452 ulU/ml jak obniżyć te dwa hormony? Pozdrawiam i Dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2022/01/26 10:11
Witam. Kto w ogóle Panu podpowiedział podać trenbolon na pierwszy cykl??? Nigdy tego się nie robi! Szczególnie jak ma się podwyższoną prolaktynę. Zapraszam na rozmowę prywatną, bo Pan sobie może zaszkodzić.
Odpowiedź
W
Wadim
Dodano: 2021/11/16 23:34
Witam,po miesięcznym cykle primobolan solo strasznie spadło libido,zrobiłem badania i wyszło mi coś takiego
Niski Estradiol (nizszy od zakresu referencyjnego)
Niski Testosterone (nizszy od zakresu referencyjnego)
Niski SHBG (nizszy od zakresu referencyjnego)
Dość wysoka prolaktyna i LH (wszystko w zakresie referencyjnym)
Proszę o poradę co w takim przypadku robić zeby wrócić do normy?Pozdrawiam!
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/12/23 13:45
Witam. I prawidłowo. Bo nie stosuje się primobolanu solo. Podstawą każdego cyklu jest TESTOSTERON. Nawet metanabol solo jest pomysłem bardzo głupim.
Odpowiedź
J
Jacek
Dodano: 2021/10/21 02:25
Witam
2 lata temu trafiłem do lekarza z niedoczynnością tarczycy. Ów lekarz na podstawie badań tarczycy przypisał mi proviron.. Po 3 miesiącach stosowania stałem się impotentem. Zgłaszałem problemy lekarzowi ale zlał mnie i polecił kłuć się dalej.. Do tego momentu odwiedziłem 3 innych lekarzy( bardziej farmaceutów). Żaden skory pomóc. Czy ktoś może mi pomóc lub polecić lekarza? Pozdrawiam
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/12/23 12:02
Witam. Zapraszam na rozmowę prywatną. Zobaczę czy jestem w stanie pomóc.
Odpowiedź
K
Krzysztof
Dodano: 2021/10/13 14:51
Witam, mam 26 lat chciałbym wskoczyć na cykl. Wybieram się na badania, chciałbym kontakt do Ciebie Władysław Dutko. To mój pierwszy cykl zależy mi na tym aby zrobić to jak należy. Jakie badania muszę zrobić a jakich nie muszę przed wskoczeniem na tkzw bombę?
Testosteron całkowity
Prolaktyna
Estrogeny
LH
FSH
TSH
Czy te badania przed wjazdem na cykl wystarczą?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/12/23 12:37
Witam. Proszę napisać do mnie przez formularz kontaktowy.
Odpowiedź
R
Robert
Dodano: 2021/10/12 14:58
Witam
Na cyklu sterydowym fsh spadło mi prawie do 0
Czy to znaczy że jestem bezpłodny?
Przed rozpoczęciem było wszystko ok.
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/12/23 12:58
Witam. To jest rzecz normalna. W trakcie cyklu płodność spada i po cyklu zazwyczaj wraca.
Odpowiedź
J
Jacek
Dodano: 2021/10/05 17:13
Dzień dobry,prolaktyna 11,57 estriadol 16,00,testosteron 3400,spadek libido i przyrost masy nie jest duży,co jest nie tak,pozdrawiam
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/12/23 12:03
Witam.
Proszę wysłać badania na maila. Te wartości o niczym mi nie mówią może to być pmol/l czy pg/ml. Potrzebuję konkretów.
Odpowiedź
Ł
Łukasz
Dodano: 2021/09/19 19:10
Witam. Jestem po kilkumiesięcznym (9 miesiecy) cyklu. Na początku leciał prop, później enan i boldenon, potem już tylko sam enan 500mg tygodniowo. Ponad miesiąc po ostatnim strzale zrobiłem badania krwi, które są wg mnie dosyć dziwne. FSH 4.31 (1.50-12.40), LH 4.98 (1.70-8.60), estradiol <5.00 (11.30-43.20), prolaktyna 15.40 (4.04-15.20), testosteron 526 (280-800). O co może chodzić?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/12/23 12:37
To, że podawał Pan czysty olej bez testosteronu. Albo zrobił Pan badania w trakcie podawania HCG a zamiast testosteronu brany był 1-testosterone. Różnie może być.
Odpowiedź
R
Rerenesme
Dodano: 2021/09/13 22:25
Cześć,
Mój przyjaciel jest na pierwszym cyklu.
pierwsze 3 tygodnie 1x testosteron po 250
obecnie 2x testosteron po 250

3 tygodnie temu zrobił badania:
estradiol 255 pmol/l
testosteron >49 nmol/l

Wtedy zaczął przyjmować Symex 25mg 2 x w tygodniu (w dni kiedy brał testosteron)

teraz zrobił kolejne badanie po upływie 2 tygodni zażywania symexu
Prolaktyna 190uLU/ml
Estradiol 455 pmol/l
testosteron >52 nmol/l

Estradiol wzrósł, wnioskuje, że symex nie działa tak jak powinien? Czy może dawkowanie jest złe?
Co robić?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/14 17:11
Witam. IA należy brać w równych odstępach czasu. Okres półtrwania eksemestanu (symex) wynosi średnio 24 godziny, dlatego powinien być brany częściej niż 2 razy w tygodniu.
Odpowiedź
M
Michal
Dodano: 2021/09/28 20:04
Witam,

a jak z shbg na testosteronie zewnętrznym ? Należy przejmować się jego dwa razy większą wartością niż norma ? Czasami miewam słabe samopoczucie i dość często problemy ze snem.
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/29 12:01
Oczywiście że trzeba. Jest duże prawdopodobieństwo, że mimo podawania testosteronu z zewnątrz wolny testosteron może być na dolnej granicy przez właśnie SHBG.
Odpowiedź
M
Michal
Dodano: 2021/09/29 13:41
No dobrze, a jeżeli test wolny jest powiedzmy poza połową normy, shbg dwa razy ponad normę ? Jak generalnie się zbija to shbg ? Próbowałem jakiś czas provironem ale z marnym skutkiem ...
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/12/23 12:49
Od ręki tego nie powiem, ale czasem ma sens zastosować proviron, czasem pochodną DHT. Wszystko zależy od badań.
Odpowiedź
G
Grzegorz
Dodano: 2021/09/08 13:37
Witam. Dwa dni temu podalem sobie domiesniowo 0,7ml sustanonu. Wstrzymuje podawanie ponieważ chcialbym zrobic badania. Ile czasu odczekac abu badania byly rzetelne.?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/13 09:34
Witam. Sustanon działa bardzo długo. Ale 0.7ml nie zniekształci zbytnio obrazu. Proszę zrobić jak najszybciej. Nie ma sensu w tej chwili badać poziom testosteronu, bo będzie powyżej górnej granicy. Resztę jak najbardziej.
Odpowiedź
B
Bartek
Dodano: 2021/09/03 01:03
Dzień dobry. Przy pierwszym badaniu nigdy nie bedąc na cyklu, przy wynikach 54,23 nmol/l Testrosteron 67 pg/ml Estradiol, powinienem zainteresowac sie zbiciem poziomu Estradiolu?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/13 10:59
Witam. Tak, należy estradiol obniżyć do normy, bo podczas cyklu będzie jeszcze wyższy.
Odpowiedź
K
Krzysztof
Dodano: 2021/08/21 15:48
Dzień dobry. Czy jest możliwe, żeby po upływie 33 dni od od ostatniego enana (250mg) i dokładnie 11 dni od ostatniego strzału propa (100mg) mieć nadal testosteron powyżej normy pomimo tego, że LH i FSH jest bliskie 0? Czy może lepiej od razu zmienić laboratorium?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/01 18:56
Witam. Zależy czy przyjmuje Pan aktualnie HCG. Jeżeli tak, to taka sytuacja może mieć miejsce.
Odpowiedź
K
Krzysztof
Dodano: 2021/09/03 14:57
Dziękuję za odpowiedź. Nie było HCG, leci jedynie clomifen. Cykl był krótki - 12 tyg.
Za tydzień robię badania i zastanawiam się, czy nie zmienić laboratorium. Pozdrawiam
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/13 10:46
Proszę zgłosić się do mnie przez formularz na podstronie KONTAKT. Podaje Pan zbyt mało informacji, bym mógł zobaczyć całokształt sytuacji.
Odpowiedź
F
Fifi
Dodano: 2021/08/20 13:59
Od 1 roku testosteron 250 co 4 dni. W miedzyczasie mostek z hcg co 2 miesiace. Mam czerwone krwinki ponad norme. Norma do 5.4 ja mam 6,2
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/01 18:41
A jakie jest pytanie?
Odpowiedź
T
Tomek
Dodano: 2021/08/06 00:49
Witam, mam pytanie, jestem na HTZ od pół roku. 250 omnadren na tydzień. Zrobiłem badania i wybiło mi estradiol na 60,80 PG/ml przy normie do 44, prolaktyna 39,14 NG/ml przy normie do 19,4. Spadek libido mocno odczuwalny. Co najlepiej zastosować do zabicia i jakie dawkowanie? Będę wdzięczny
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/08/09 16:06
Proszę skontaktować się ze mną za pomocą formularza kontaktowego na podstronie KONTAKT.
Odpowiedź
M
Maciej
Dodano: 2021/07/30 20:07
Co jeżeli nie zrobiłem badań przed cyklem? Biorę boldenon 300mg raz na tydzień. Za 2 tygodnie planuję zrobić odblok.
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/08/03 17:19
Tylko Boldenon? Bez testosteronu? Taki cykl bardziej szkodzi, niż pomaga. Podstawą każdego cyklu ma być testosteron!
W przypadku braku badań przed, należy je przynajmniej zrobić po i doprowadzić organizm do stanu zbliżonego do "wzorowego".
Odpowiedź
M
Marcin
Dodano: 2021/07/16 01:21
Czy ta kwestia stosunek testosteronu wolnego do całkowitego i całkowitego do SHBG tyczy się tylko cyklu czy jeśli jeszcze jestem przed swoim pierwszym cyklem i spełniam te zasady tzn ze na siłowni nie uzyskam zadnych przyrostów chociaż bym się zaćwiczył na śmierć(co w sumie od lat ma miejsce) ? Mam tes. Całkowity 20.68 nmol/l, wolny 11,47.pg/ml, a shbg 39.1 nmol/l
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/07/22 15:52
Proszę podesłać badania do mnie przez formularz kontaktowy. Ogólnie wolny testosteron ma Pan dość wysoko, jeżeli jednostki oczywiście są prawidłowo wpisane. SHBG też jest w porządku.
Odpowiedź
R
Rafał
Dodano: 2021/06/10 02:13
Witam, obecnie leci 250 mg Omnandrenu co 5 dni, już kilka ładnych tygodni. Ogólnie stosuję z reguły test solo dla ogólnego lepszego samopoczucia i treningów, wiek 35. Ostatnio zacząłem być jakiś zamulony, drzemki w czasie dnia i już nie ta moc co wcześniej, Libido ok ale bez szału. Zrobiłem badania , estradiol 89 gdzie max 43, prolaktyna 22,53 gdzie max 17,70 , test 1668 gdzie max 800. Czy wina leży po stronie wysokiej prolki? Dodam , że zazwyczaj mam podobny stosunek estro do testa , czy to na off czy on - jest to jakoś 15/18 do 1 biorąc gołe liczby. Prolce przyznam przyglądam się od niedawna. Czy zbijać samą prolkę i sprawdzić jak organizm zareaguje ? Czy od razu zająć się tez i estro - ogólnie brak gino i tego typu tematów - wodą raczej tez mocno nie zachodzę, głównie chodzi o tego muła i braku właściwej mocy. Proszę o poradę. Pzdr
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/06/10 18:19
Witam, lepiej zająć się i jednym i drugim. Z prolaktyną bardzo delikatnie.
Odpowiedź
K
Kamil
Dodano: 2021/05/25 18:19
Przy jakim stężeniu estradiolu w trakcie cyklu (cypionat) należy sięgnąć po inhibitor aromatazy zakładając brak objawów typu świąd czy ginekomastia? Czy ta granica jest inna przy robieniu masy a inna rzeźby? Dzieki za odpowiedź
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/05/28 00:17
Robimy badanie, na cypionacie to ok 2 tyg. od rozpoczęcia cyklu. Jeżeli estradiol przekracza wartości referencyjne, to należy temu przeciwdziałać. Dawka oraz częstotliwość podawania IA jest ustalana na podstawie aktualnego poziomu estrogenów.
Odpowiedź
M
Maciej
Dodano: 2021/05/17 19:22
Witam serdeczne
jestem w 2gim tygodniu cyklu testowane enanthate 200mg tygodniowo.
w tym tygodniu chce włączyć hcg.
dziś wykonałem badania krwi i mam podwyższony poziom estradiolu 52pg/ml i prolaktyny 43ng/ml, co mogę z tym zrobić?
to jest mój pierwszy cykl
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/05/19 00:50
Witam. Czy były robione badania estradiolu oraz prolaktyny przed cyklem?
Należy zacząć stosować inhibitor aromatazy. O dawkowaniu proszę przeczytać na stronie.
Odpowiedź
M
Maciek
Dodano: 2021/05/20 09:22
Niestety nie zrobiłem badań przed.
A jaka dawkę inhibitorami stosować i który preparat wybrać ?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/05/20 12:15
Proszę zacząć anastrozol 0.5mg (pół tabletki) raz na 3 dni. Po 1.5-2 tyg powtórzyć badanie i skorygować dawkę, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Proszę na fb podesłać plik z badaniami.
Odpowiedź
A
Adam
Dodano: 2021/01/29 20:53
Witam co zrobić jeśli podczas cyklu prolaktyna jest poniżej normy , estrogen w normie a libido slabe?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/02/08 12:10
Proszę napisać jakie preparaty są stosowane.
Odpowiedź
A
Adam
Dodano: 2021/02/08 13:25
Boldenon( 250- 750 mg, propionat ( 200mg-400mg) sustanon 2 razy tyg przez 6tyg
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/02/08 15:55
Jeżeli podczas cyklu nie stosuje Pan leków na obniżenie poziomu prolaktyny np. kabergoliny, warto zbadać się u lekarza pod kątem niedoczynności przysadki mózgowej. Istnieje również szereg innych leków, które obniżają poziom prolaktyny, jeżeli Pan cokolwiek przyjmuje, proszę zapoznać się z ulotkami.
Odpowiedź
W
Wojciech
Dodano: 2020/12/24 00:37
Witam
Jestem w trakcie przyjmiwania Testosteron prol.100 mg 1 x w tygodniu przez 10 tygodni. Czy po zakończeniu tego cyklu muszę się odblokowywać, jeśli tak to czym?
Po jakim czasie od zakończenia cyklu badania antydopingiwe nic nie wykażą ?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/02/08 12:45
Witam, nie wiem czy stosowanie Testosteronu prolongatum w takiej dawce w ogóle ma jakiś sens. Prawdopodobnie odblok będzie potrzebny, ale decyzję należy podejmować w oparciu o badania.
Czas, po którym można w miarę bezpiecznie przejść kontrolę antydopingową to 3-4 mies. Lecz to również zależy od typu kontroli i zawodów. Niebawem napisze osobny artykuł o tym.
Odpowiedź
R
Radek
Dodano: 2020/11/04 15:14
Witam. Mija 2 lata jak byłem na cyklu. Nie stosowałem wtedy odbloku.
Zamierzam wznowić po kontuzji treningi i zrobiłem badania. Mam estradiol 18,46 przy dolnej granicy normy 25,8.
Prolaktyna i testosteron w normie odpowiednio 10,26 i 398.
Wiek 46 lat. Obniżone libido i słabe samopoczucie. Myślałem, że ma to zawiązek z przerwa w treningach.
Czy może Pan doradzić jaki preparat stosować w celu podniesienia estadriolu?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2020/11/05 15:42
Witam, aby odpowiedź była w miarę wyczerpująca proszę podesłać na stronie na FB plik z wynikami badań. Postaram się pomóc.
Odpowiedź
J
Jake
Dodano: 2021/02/18 11:03
Mam nisko estradiol I Prolaktynę po cyklu. Gdzie na fb mogę zapytać o to?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/03/25 22:30
Proszę pisać tutaj: https://www.facebook.com/podwojne.napiecie
Odpowiedź
M
Maciek
Dodano: 2020/10/13 19:56
Co można brać na zbicie estradiolu 127, prolaktyny 35 w trakcie cyklu.
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2020/10/22 16:40
Na estradiol - anastrozol, eksemestan albo letrozol (ostroźnie z dawkowaniem).
Na prolaktynę - Kabergolina albo Bromokryptyna (nie zalecana na skutek dużej ilości skutków ubocznych).
Dawkowanie jest dobierane indywidualnie.
Odpowiedź
A
Adrian
Dodano: 2020/06/20 20:27
Dzień dobry. Podczas odbloku mam wysoki estrogen. Czy muszę dodatkowo coś brać oprócz clomidu?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2020/06/23 22:04
Witam, tak. Podczas odbloku estrogeny mają mieścić się w granicach normy. W tym celu należy przyjmować anastrolozol, letrozol albo eskemestan.
Odpowiedź