PCT - terapia pocyklowa - odblokowanie
Doping

PCT - terapia pocyklowa - odblokowanie
PCT - terapia pocyklowa - odblokowanie

PCT (Post Cycle Therapy) / Odblok

PCT (z angielskiego Terapia pocyklowa, potocznie zwane także Odblok czy Odblokowanie) - jest to kompleks preparatów oraz suplementów sportowych, stosowanych w kulturystyce i sportach siłowych w celu zminimalizowania skutków ubocznych i powikłań po cyklu sterydów anabolicznych lub prohormonów. Terapia pocyklowa nabiera istotnego znaczenia w przypadku, gdy podczas cyklu stosowane są duże dawki SAA (sterydy anaboliczno-androgenne) oraz/lub przyjmowane są dwa lub więcej preparatów anabolicznych.

PCT dosłownie oznacza terapię po cyklu, jednak dla wygody włączyłem inne komponenty, które są stosowane od początku cyklu i formalnie nie są częścią PCT.

Cele PCT:

  • Normalizacja tła hormonalnego
  • Zachowanie uzyskanej masy mięśniowej
  • Zminimalizowanie spadku siły
  • Zapobieganie feminizacji (ginekomastia)
  • Zapobieganie zanikowi jąder i oligospermii
  • Zapobieganie lub ograniczenie innych skutków ubocznych

Podstawowe środki PCT

Antyestrogeny

Dzielą się na 2 kategorie: Inhibitory aromatazy oraz Blokery receptorów estrogenowych.

Inhibitory aromatazy

Inhibitory aromatazy (Letrozol, Anastrozol, Eksemestan) - stosowane są podczas cyklu w celu zapobiegania aromatyzacji niektórych preparatów (testosteron, sustanon, metandienon (metanobol)). Proviron przez wiele osób jest uważany za słaby inhibitor aromatazy (https://www.steroidology.com/forum/anabolic-steroid-forum/84687-how-effective-proviron-aromatase-blocker.html).

W aptekach, inhibitory aromatazy kryją się pod następującymi nazwami:

Letrozol: Apo-Letro, Aromek, Clarzole, Etruzil, Femara, Lametta, Letralan, Letromedac, Letrozol Teva, Letrozole Accord, Letrozole Apotex, Letrozole Bluefish, Lortanda, Lostar, Mionic, Symletrol, Trozebax 

Anastrozol: Anastralan, AnastroLek, Anastrozol Bluefish, Anastrozol medac, Anastrozol Teva, Anastrozolo-ratiopharm, Anastrozole Accord, Ansyn, Apo-Nastrol, Arimidex, Atrozol, Egistrozol, Mamostrol, Symanastrol, Zolastrol

Eksemestan: Aromasin, Glandex, Symex

Konkretne dawkowanie znajdziesz w artykule Jak ułożyć cykl sterydowy?

Blokery receptorów estrogenowych

Blokery receptorów estrogenowych (Tamoksyfen(tamoxifen), Klomifen(clomifene), Toremifen(toremifene)) stosowane po zakończeniu cyklu sterydowego przez 2-3 tygodnie w zależności od długości stosowania i dawek preparatów, w celu przywrócenia produkcji własnego testosteronu. Dane leki są kluczowe podczas PCT. Są stosowane po każdym cyklu SAA.

Gonadotropina kosmówkowa

Gonadotropina kosmówkowa - pozwala zapobiec rozwojowi zaniku jąder i desensybilizacji (odczulaniu) komórek Leydiga. Jest stosowany podczas ciężkich cykli sterydowych, trwających ponad 6-8 tygodni. Stosowanie rozpoczyna się od 2-4 tygodnia cyklu (lub ostatnie 3-5 tygodni) i trwa do momentu pełnego wydalenia środków anabolicznych, następnie rozpoczyna się stosowanie blokerów receptorów estrogenowych.

Kabergolina

Kabergolina (Dostinex) jest inhibitorem wydzielania prolaktyny. Jest stosowana podczas cyklów, które zawierają sterydy z klasy progesteronowych (nandrolon, trenbolon), które zwiększają poziom prolaktyny. Właśnie prolaktyna jest odpowiedzialna za większość skutków ubocznych tych preparatów. Zazwyczaj przyjmuje się w dawce 0.25mg co 4 dni przez cały okres trwania cyklu.

Dodatkowe środki

Boostery testosteronu - pomagają normalizować tło hormonalne. Przyjmowanie rozpoczyna się od momentu pełnego wydalenia SAA z organizmu. 

Leki, zioła i suplementy na wątrobę - stosowane w celu ochrony wątroby przed toksycznym działaniem niektórych sterydów. Przyjmowanie rozpoczynamy od 2 tygodnia cyklu i kończymy 3 tygodnie po zakończeniu. Na Zachodzie dana klasa leków często nawet nie jest rozpatrywana, ponieważ skuteczność danych leków jest słabo udowodniona.

Omega-3 - w celu normalizacji profilu lipidowego i poziomu cholesterolu, ochrony serca i naczyń krwionośnych. Bierze się podczas całego cyklu i 2 tygodnie po odstawieniu środków.

Hormon wzrostu oraz peptydy - są doskonałymi środkami na utrzymanie beztłuszczowej masy mięśniowej, które mogą również złagodzić objawy lęku, depresji czy powikłań sercowo-naczyniowych po cyklu sterydów anabolicznych. Jednak preparaty hormonu wzrostu są dość drogie i dlatego rzadko stosowane podczas odbloku. Hormon wzrostu można podawać jak w trakcie, tak i po zakończeniu cyklu SAA.

Inhibitory/Blokery kortyzolu - dane suplementy hamują katabolizm i ochraniają mięśnie przed rozpadem. Rozpoczynamy przyjmowania danych suplementów pod koniec cyklu i stosujemy przez 3-4 tygodnie. Polecane: Witamina C, białko oraz BCAA.

Jak przeprowadzić odblok?

Terapię pocyklową rozpoczynamy w momencie, kiedy SAA całkowicie przestaną działać (obliczamy ten czas na podstawie okresu półtrwania najdłuższych środków). Ponadto przed rozpoczęciem PCT obowiązkowo trzeba zbadać poziom estradiolu i prolaktyny. 

Jeżeli estradiol jest podwyższony - należy przyjmować inhibitory aromatazy, by obniżyć jego poziom do normy. Inaczej odblok zajmie zdecydowanie więcej czasu.

Jeżeli zaobserwujemy podwyższony poziom prolaktyny należy przyjmować kabergolinę (Dostinex). Podwyższony poziom prolaktyny również spowalnia proces powrotu do stanu wyjściowego gospodarki hormonalnej.

Clomid (Klomifen, Clostilbegyt) dawkowanie
15 dni 50mg / 15 dni 25mg - oksandrolon, methandienone, methandrostenolone, methenolon, stanozolol, oral turinabol
15 dni po 50mg / 15 dni po 25mg / 15 dni 25mg co drugi dzień - Słaby cykl / Krótki cykl
30 dni 50mg / 15 dni po 25mg - Średni cykl
15 dni 100mg / 15 dni 50 mg / 15 dni 25mg - Mocny cykl / Długi cykl
3 dni 150mg / 12 dni 100mg / 15 dni 50 mg / 15 dni 25 mg - Bardzo mocny i długi cykl
Toremifen (Fareston, Toremifene citrate) dawkowanie
15 dni 30mg / 15 dni 15mg - oksandrolon, methandienone, methandrostenolone, methenolon, stanozolol, oral turinabol
15 dni po 30mg / 15 dni po 15mg / 15 dni 15mg co drugi dzień - Słaby cykl / Krótki cykl
30 dni 30mg / 15 dni po 15mg - Średni cykl
15 dni 60mg / 15 dni 30 mg / 15 dni 15mg - Mocny cykl / Długi cykl
3 dni 120mg / 12 dni 60mg / 15 dni 30 mg / 15 dni 15 mg - Bardzo mocny i długi cykl

Uwaga! Jeżeli stosowałeś preparaty, które zwiększają poziom prolaktyny, tzn. nandrolon(deca) czy trenbolon - nie wolno przyjmować Tamoxifenu!

Tamoksyfen (Tamox, Tamoxifen) dawkowanie
15 dni 20mg / 15 dni 10mg - oksandrolon, methandienone, methandrostenolone, methenolon, stanozolol, oral turinabol
15 dni po 20mg / 15 dni po 10mg / 15 dni 10mg co drugi dzień - Słaby cykl / Krótki cykl
30 dni 20mg / 15 dni po 10mg - Średni cykl
15 dni 40mg / 15 dni 20 mg / 15 dni 10mg - Mocny cykl / Długi cykl
3 dni 80mg / 12 dni 40mg / 15 dni 20 mg / 15 dni 10 mg - Bardzo mocny i długi cykl

Przykład PCT (cykl testosteron enantat)

TydzieńTestosteron enantatTestosteron propionatInhibitor aromatazy
(anastrozol)
Gonadotropina (HCG)TamoxifenPeptyd albo HGH
1500mg / tydzień-----
2500mg / tydzień-0.5 mg co 2 dni---
3500mg / tydzień-0.5 mg co 2 dni---
4500mg / tydzień-0.5 mg co 2 dni---
5500mg / tydzień-0.5 mg co 2 dni---
6500mg / tydzień-0.5 mg co 2 dni---
7500mg / tydzień-0.5 mg co 2 dni---
8500mg / tydzień-0.5 mg co 2 dni500 jed. 2 razy w tygodniu--
9-100mg co 2 dni0.5 mg co 2 dni500 jed. 2 razy w tygodniu--
10-100mg co 2 dni0.5 mg co 2 dni500 jed. 2 razy w tygodniu--
11-----tak
12----20mg dziennietak
13----20mg dziennietak
14----20mg dziennietak
1610mg dziennietak
1710mg dziennietak

Powyżej został przedstawiony klasyczny cykl testosteronu enantatu z przejściem w ostatnich dwóch tygodniach na testosteron propionat w celu utrzymania stałego poziomu testosteronu. Odpowiednie wsparcie farmakologiczne pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i znacznie zwiększyć skuteczność cyklu.

Inhibitory aromatazy - pozwalają wykluczyć możliwość pojawienia się ginekomastii oraz zwiększa stężenie testosteronu poprzez blokowanie jego konwersji do estrogenów. Należy stosować niskie dawki, aby utrzymać poziom estrogenów w granicach wartości referencyjnych. Zamiast anastrozolu można stosować letrozol albo eksemestan. Wskazane jest wykonanie odpowiednich badań krwi, na podstawie których określamy czy w ogóle musimy stosować inhibitor aromatazy.

Gonadotropina (HCG) pozwala utrzymać wrażliwość jąder na endogenne hormony gonadotropowe. Udowodniono naukowo, że stosowanie gonadotropiny podczas cyklu pozwala znacznie szybciej przywrócić produkcję własnego testosteronu. Na cyklach wielomiesięcznych jest wprowadzany w sposób ciągły, eksperci zalecają przerwę dwutygodniową po 3-5 tygodniach stosowania. Istnieją jednak dowody na to, że stosowanie HCG podczas cyklu sterydów powoduje wzrost poziomu estrogenów do zbyt wysokiego poziomu, co z kolei może powodować skutki uboczne w postaci ginekomastii. Dlatego większość lekarzy nie zaleca stosowania HCG w trakcie cyklu.  Czytaj więcej w osobnym artykule.

Tamoxifen - jest głównym lekiem, stosowanym w terapii pocyklowej. Pozwala rozpocząć produkcję własnego testosteronu poprzez blokowanie receptorów estrogenowych w przysadce mózgowej, lecz klomifen albo toremifen są bardziej preferowane.

Hormon wzrostu i peptydy - są preparatami drugorzędnymi, niezbędnymi do zahamowania katabolizmu po cyklu.

Jeżeli w ostatnich tygodniach cyklu są stosowane krótkie estry o krótkim okresie półtrwania (testosteron propionat) albo sterydy oralne, wówczas podawanie HCG oraz blokerów aromatazy jest przerywane wraz ze stosowaniem SAA. Stosowanie antyestrogenów rozpoczyna się po 3-4 dniach, gdy stężenie preparatów we krwi osiąga minimum. Czytaj więcej w osobnym artykule.

Przykład cyklu zawierający nandrolon lub trenbolon oraz odblok

TydzieńTestosteronu enantatDekanian NandrolonuInhibitor aromatazy
(anastrozol)
Kabergolina
(Dostinex)
Gonadotropina
(HCG)
Klomifen
(Clostilbegyt)
1500 mg tygodniowo400 mg tygodniowo----
2500 mg tygodniowo200 mg tygodniowo0.5 mg co 2 dzień0.25 mg co 4 dni--
3500 mg tygodniowo200 mg tygodniowo0.5 mg co 2 dzień0.25 mg co 4 dni--
4500 mg tygodniowo200 mg tygodniowo0.5 mg co 2 dzień0.25 mg co 4 dni--
5500 mg tygodniowo200 mg tygodniowo0.5 mg co 2 dzień0.25 mg co 4 dni--
6500 mg tygodniowo200 mg tygodniowo0.5 mg co 2 dzień0.25 mg co 4 dni-
7500 mg tygodniowo200 mg tygodniowo0.5 mg co 2 dzień0.25 mg co 4 dni-
8500 mg tygodniowo200 mg tygodniowo0.5 mg co 2 dzień0.25 mg co 4 dni500 jed. 2 razy w tygodniu-
9--0.5 mg co 2 dzień0.25 mg co 4 dni500 jed. 2 razy w tygodniu-
10--0.5 mg co 2 dzień0.25 mg co 4 dni500 jed. 2 razy w tygodniu-
11------
12-----50 mg codziennie
13-----50 mg codziennie
14-----50 mg codziennie
1550 mg codziennie
1625 mg codziennie
1725 mg codziennie
  • Jak już wspominałem powyżej, środki o aktywności progesteronowej - nandrolon (deca), trenbolon, podczas przyjmowania powodują zwiększenie poziomu prolaktyny, w związku z tym zmniejsza się libido, są zatrzymywane płyny w organizmie oraz możliwe jest pojawienie ginekomastii progesteronowej. Kabergolina (dostinex) pozwala prawie całkowicie wyeliminować dane skutki uboczne.
  • Zamiast tamoksifenu stosuje się klomid (Clostilbegyt) albo nowoczesny i bezpieczny lek pod nazwą toremifen (Fareston). Tamoksifen zwiększa wrażliwość receptorów progesteronowych, dlatego nie jest zalecany.
  • Inhibitor aromatazy jest dołączony, ponieważ podstawą cyklu jest testosteron, który aromatyzuje się w bardzo łatwy sposób.

Stosowanie wymienionych w artykule preparatów powinno odbywać się tylko i wyłączne pod nadzorem lekarza! Optymalny i bezpieczny cykl może ułożyć tylko specjalista medyczny, oceniając ryzyko oraz uwzględniając cechy danego organizmu.

Preparaty anaboliczno-androgenne mogą być stosowane tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem specjalistą.
Powyższe informacje nie są zachętą do stosowania lub dystrybucji sterydów anaboliczno-androgennych. Są przedstawione tylko i wyłącznie w celu zmniejszenia ryzyka powikłań oraz skutków ubocznych u osób, które zdecydowały się na przyjmowanie danych preparatów.

KomentarzeDodaj komentarz

M
Michał
Dodano: 2021/01/11 15:22
mam pytanie czy przy cyklach na naprawę stawów z sarnami np. Ostaryna ( małe dawki 5-10mg) prze około 6 tyg warto, po cyklu wrzucić Clomid ?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/02/08 11:09
Trudno powiedzieć czy będzie jakiś znaczący wpływ na gospodarkę hormonalną przy danych dawkach i długości stosowania. Lepiej zrobić badania i sprawdzić czy stosowanie clomudu czy tamoksyfenu ma jakikolwiek sens.
Odpowiedź
J
Jake
Dodano: 2021/02/18 10:36
Robię odblok po bardzo krótkim cyklu. Leci Tamox + clomid wieczorami. Zrobiłem badania i estradiol mam bardzo nisko jak również Prolaktynę. Co robić? Odstawić Tamox i clomid czy brać połowę? Jestem około 2 tygodnie na odbloku
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/02/18 12:02
Proszę nie stosować razem Tamoksyfen i Clomid, szczególnie jeżeli był to krótki cykl. Dokładne dawkowanie zostało opisane w artykule. Proszę podesłać wyniki badań na https://www.facebook.com/podwojne.napiecie w wiadomości prywatnej.
Odpowiedź
Napisz komentarz
Adres e-mail jest potrzebny tylko w celu powiadomienia o odpowiedzi na komentarz
© 2021 by Podwójne napięcie.
Projekt i realizacja:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Polityka cookies