PCT - terapia pocyklowa - odblokowanie
Doping

PCT - terapia pocyklowa - odblokowanie
PCT - terapia pocyklowa - odblokowanie

PCT (Post Cycle Therapy) / Odblok

PCT (z angielskiego Terapia pocyklowa, potocznie zwane także Odblok czy Odblokowanie) - jest to kompleks preparatów oraz suplementów sportowych, stosowanych w kulturystyce i sportach siłowych w celu zminimalizowania skutków ubocznych i powikłań po cyklu sterydów anabolicznych lub prohormonów. Terapia pocyklowa nabiera istotnego znaczenia w przypadku, gdy podczas cyklu stosowane są duże dawki SAA (sterydy anaboliczno-androgenne) oraz/lub przyjmowane są dwa lub więcej preparatów anabolicznych.

PCT dosłownie oznacza terapię po cyklu, jednak dla wygody włączyłem inne komponenty, które są stosowane od początku cyklu i formalnie nie są częścią PCT.

Cele PCT:

  • Normalizacja tła hormonalnego
  • Zachowanie uzyskanej masy mięśniowej
  • Zminimalizowanie spadku siły
  • Zapobieganie feminizacji (ginekomastia)
  • Zapobieganie zanikowi jąder i oligospermii
  • Zapobieganie lub ograniczenie innych skutków ubocznych

Podstawowe środki PCT

Antyestrogeny

Dzielą się na 2 kategorie: Inhibitory aromatazy oraz Blokery receptorów estrogenowych.

Inhibitory aromatazy

Inhibitory aromatazy (Letrozol, Anastrozol, Eksemestan) - stosowane są podczas cyklu w celu zapobiegania aromatyzacji niektórych preparatów (testosteron, sustanon, metandienon (metanobol)). Proviron przez wiele osób jest uważany za słaby inhibitor aromatazy (https://www.steroidology.com/forum/anabolic-steroid-forum/84687-how-effective-proviron-aromatase-blocker.html).

W aptekach, inhibitory aromatazy kryją się pod następującymi nazwami:

Letrozol: Apo-Letro, Aromek, Clarzole, Etruzil, Femara, Lametta, Letralan, Letromedac, Letrozol Teva, Letrozole Accord, Letrozole Apotex, Letrozole Bluefish, Lortanda, Lostar, Mionic, Symletrol, Trozebax 

Anastrozol: Anastralan, AnastroLek, Anastrozol Bluefish, Anastrozol medac, Anastrozol Teva, Anastrozolo-ratiopharm, Anastrozole Accord, Ansyn, Apo-Nastrol, Arimidex, Atrozol, Egistrozol, Mamostrol, Symanastrol, Zolastrol

Eksemestan: Aromasin, Glandex, Symex

Konkretne dawkowanie znajdziesz w artykule Jak ułożyć cykl sterydowy?

Blokery receptorów estrogenowych

Blokery receptorów estrogenowych (Tamoksyfen(tamoxifen), Klomifen(clomifene), Toremifen(toremifene)) stosowane po zakończeniu cyklu sterydowego przez 2-3 tygodnie w zależności od długości stosowania i dawek preparatów, w celu przywrócenia produkcji własnego testosteronu. Dane leki są kluczowe podczas PCT. Są stosowane po każdym cyklu SAA.

Gonadotropina kosmówkowa

Gonadotropina kosmówkowa - pozwala zapobiec rozwojowi zaniku jąder i desensybilizacji (odczulaniu) komórek Leydiga. Jest stosowany podczas ciężkich cykli sterydowych, trwających ponad 6-8 tygodni. Stosowanie rozpoczyna się od 2-4 tygodnia cyklu (lub ostatnie 3-5 tygodni) i trwa do momentu pełnego wydalenia środków anabolicznych, następnie rozpoczyna się stosowanie blokerów receptorów estrogenowych.

Kabergolina

Kabergolina (Dostinex) jest inhibitorem wydzielania prolaktyny. Jest stosowana podczas cyklów, które zawierają sterydy z klasy progesteronowych (nandrolon, trenbolon), które zwiększają poziom prolaktyny. Właśnie prolaktyna jest odpowiedzialna za większość skutków ubocznych tych preparatów. Zazwyczaj przyjmuje się w dawce 0.25mg co 4 dni przez cały okres trwania cyklu.

Dodatkowe środki

Boostery testosteronu - pomagają normalizować tło hormonalne. Przyjmowanie rozpoczyna się od momentu pełnego wydalenia SAA z organizmu. 

Leki, zioła i suplementy na wątrobę - stosowane w celu ochrony wątroby przed toksycznym działaniem niektórych sterydów. Przyjmowanie rozpoczynamy od 2 tygodnia cyklu i kończymy 3 tygodnie po zakończeniu. Na Zachodzie dana klasa leków często nawet nie jest rozpatrywana, ponieważ skuteczność danych leków jest słabo udowodniona.

Omega-3 - w celu normalizacji profilu lipidowego i poziomu cholesterolu, ochrony serca i naczyń krwionośnych. Bierze się podczas całego cyklu i 2 tygodnie po odstawieniu środków.

Hormon wzrostu oraz peptydy - są doskonałymi środkami na utrzymanie beztłuszczowej masy mięśniowej, które mogą również złagodzić objawy lęku, depresji czy powikłań sercowo-naczyniowych po cyklu sterydów anabolicznych. Jednak preparaty hormonu wzrostu są dość drogie i dlatego rzadko stosowane podczas odbloku. Hormon wzrostu można podawać jak w trakcie, tak i po zakończeniu cyklu SAA.

Inhibitory/Blokery kortyzolu - dane suplementy hamują katabolizm i ochraniają mięśnie przed rozpadem. Rozpoczynamy przyjmowania danych suplementów pod koniec cyklu i stosujemy przez 3-4 tygodnie. Polecane: Witamina C, białko oraz BCAA.

Jak przeprowadzić odblok?

Terapię pocyklową rozpoczynamy w momencie, kiedy SAA całkowicie przestaną działać (obliczamy ten czas na podstawie okresu półtrwania najdłuższych środków). Ponadto przed rozpoczęciem PCT obowiązkowo trzeba zbadać poziom estradiolu i prolaktyny. 

Jeżeli estradiol jest podwyższony - należy przyjmować inhibitory aromatazy, by obniżyć jego poziom do normy. Inaczej odblok zajmie zdecydowanie więcej czasu.

Jeżeli zaobserwujemy podwyższony poziom prolaktyny należy przyjmować kabergolinę (Dostinex). Podwyższony poziom prolaktyny również spowalnia proces powrotu do stanu wyjściowego gospodarki hormonalnej.

Clomid (Klomifen, Clostilbegyt) dawkowanie
15 dni 50mg / 15 dni 25mg - oksandrolon, methandienone, methandrostenolone, methenolon, stanozolol, oral turinabol
15 dni po 50mg / 15 dni po 25mg / 15 dni 25mg co drugi dzień - Słaby cykl / Krótki cykl
30 dni 50mg / 15 dni po 25mg - Średni cykl
15 dni 100mg / 15 dni 50 mg / 15 dni 25mg - Mocny cykl / Długi cykl
3 dni 150mg / 12 dni 100mg / 15 dni 50 mg / 15 dni 25 mg - Bardzo mocny i długi cykl
Toremifen (Fareston, Toremifene citrate) dawkowanie
15 dni 30mg / 15 dni 15mg - oksandrolon, methandienone, methandrostenolone, methenolon, stanozolol, oral turinabol
15 dni po 30mg / 15 dni po 15mg / 15 dni 15mg co drugi dzień - Słaby cykl / Krótki cykl
30 dni 30mg / 15 dni po 15mg - Średni cykl
15 dni 60mg / 15 dni 30 mg / 15 dni 15mg - Mocny cykl / Długi cykl
3 dni 120mg / 12 dni 60mg / 15 dni 30 mg / 15 dni 15 mg - Bardzo mocny i długi cykl

Uwaga! Jeżeli stosowałeś preparaty, które zwiększają poziom prolaktyny, tzn. nandrolon(deca) czy trenbolon - nie wolno przyjmować Tamoxifenu!

Tamoksyfen (Tamox, Tamoxifen) dawkowanie
15 dni 20mg / 15 dni 10mg - oksandrolon, methandienone, methandrostenolone, methenolon, stanozolol, oral turinabol
15 dni po 20mg / 15 dni po 10mg / 15 dni 10mg co drugi dzień - Słaby cykl / Krótki cykl
30 dni 20mg / 15 dni po 10mg - Średni cykl
15 dni 40mg / 15 dni 20 mg / 15 dni 10mg - Mocny cykl / Długi cykl
3 dni 80mg / 12 dni 40mg / 15 dni 20 mg / 15 dni 10 mg - Bardzo mocny i długi cykl

Przykład PCT (cykl testosteron enantat)

TydzieńTestosteron enantatTestosteron propionatInhibitor aromatazy
(anastrozol)
Gonadotropina (HCG)TamoxifenPeptyd albo HGH
1500mg / tydzień-----
2500mg / tydzień-0.5 mg co 2 dni---
3500mg / tydzień-0.5 mg co 2 dni---
4500mg / tydzień-0.5 mg co 2 dni---
5500mg / tydzień-0.5 mg co 2 dni---
6500mg / tydzień-0.5 mg co 2 dni---
7500mg / tydzień-0.5 mg co 2 dni---
8500mg / tydzień-0.5 mg co 2 dni500 jed. 2 razy w tygodniu--
9-100mg co 2 dni0.5 mg co 2 dni500 jed. 2 razy w tygodniu--
10-100mg co 2 dni0.5 mg co 2 dni500 jed. 2 razy w tygodniu--
11-----tak
12----20mg dziennietak
13----20mg dziennietak
14----20mg dziennietak
1610mg dziennietak
1710mg dziennietak

Powyżej został przedstawiony klasyczny cykl testosteronu enantatu z przejściem w ostatnich dwóch tygodniach na testosteron propionat w celu utrzymania stałego poziomu testosteronu. Odpowiednie wsparcie farmakologiczne pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i znacznie zwiększyć skuteczność cyklu.

Inhibitory aromatazy - pozwalają wykluczyć możliwość pojawienia się ginekomastii oraz zwiększa stężenie testosteronu poprzez blokowanie jego konwersji do estrogenów. Należy stosować niskie dawki, aby utrzymać poziom estrogenów w granicach wartości referencyjnych. Zamiast anastrozolu można stosować letrozol albo eksemestan. Wskazane jest wykonanie odpowiednich badań krwi, na podstawie których określamy czy w ogóle musimy stosować inhibitor aromatazy.

Gonadotropina (HCG) pozwala utrzymać wrażliwość jąder na endogenne hormony gonadotropowe. Udowodniono naukowo, że stosowanie gonadotropiny podczas cyklu pozwala znacznie szybciej przywrócić produkcję własnego testosteronu. Na cyklach wielomiesięcznych jest wprowadzany w sposób ciągły, eksperci zalecają przerwę dwutygodniową po 3-5 tygodniach stosowania. Istnieją jednak dowody na to, że stosowanie HCG podczas cyklu sterydów powoduje wzrost poziomu estrogenów do zbyt wysokiego poziomu, co z kolei może powodować skutki uboczne w postaci ginekomastii. Dlatego większość lekarzy nie zaleca stosowania HCG w trakcie cyklu.  Czytaj więcej w osobnym artykule.

Tamoxifen - jest głównym lekiem, stosowanym w terapii pocyklowej. Pozwala rozpocząć produkcję własnego testosteronu poprzez blokowanie receptorów estrogenowych w przysadce mózgowej, lecz klomifen albo toremifen są bardziej preferowane.

Hormon wzrostu i peptydy - są preparatami drugorzędnymi, niezbędnymi do zahamowania katabolizmu po cyklu.

Jeżeli w ostatnich tygodniach cyklu są stosowane krótkie estry o krótkim okresie półtrwania (testosteron propionat) albo sterydy oralne, wówczas podawanie HCG oraz blokerów aromatazy jest przerywane wraz ze stosowaniem SAA. Stosowanie antyestrogenów rozpoczyna się po 3-4 dniach, gdy stężenie preparatów we krwi osiąga minimum. Czytaj więcej w osobnym artykule.

Przykład cyklu zawierający nandrolon lub trenbolon oraz odblok

TydzieńTestosteronu enantatDekanian NandrolonuInhibitor aromatazy
(anastrozol)
Kabergolina
(Dostinex)
Gonadotropina
(HCG)
Klomifen
(Clostilbegyt)
1500 mg tygodniowo400 mg tygodniowo----
2500 mg tygodniowo200 mg tygodniowo0.5 mg co 2 dzień0.25 mg co 4 dni--
3500 mg tygodniowo200 mg tygodniowo0.5 mg co 2 dzień0.25 mg co 4 dni--
4500 mg tygodniowo200 mg tygodniowo0.5 mg co 2 dzień0.25 mg co 4 dni--
5500 mg tygodniowo200 mg tygodniowo0.5 mg co 2 dzień0.25 mg co 4 dni--
6500 mg tygodniowo200 mg tygodniowo0.5 mg co 2 dzień0.25 mg co 4 dni-
7500 mg tygodniowo200 mg tygodniowo0.5 mg co 2 dzień0.25 mg co 4 dni-
8500 mg tygodniowo200 mg tygodniowo0.5 mg co 2 dzień0.25 mg co 4 dni500 jed. 2 razy w tygodniu-
9--0.5 mg co 2 dzień0.25 mg co 4 dni500 jed. 2 razy w tygodniu-
10--0.5 mg co 2 dzień0.25 mg co 4 dni500 jed. 2 razy w tygodniu-
11------
12-----50 mg codziennie
13-----50 mg codziennie
14-----50 mg codziennie
1550 mg codziennie
1625 mg codziennie
1725 mg codziennie
  • Jak już wspominałem powyżej, środki o aktywności progesteronowej - nandrolon (deca), trenbolon, podczas przyjmowania powodują zwiększenie poziomu prolaktyny, w związku z tym zmniejsza się libido, są zatrzymywane płyny w organizmie oraz możliwe jest pojawienie ginekomastii progesteronowej. Kabergolina (dostinex) pozwala prawie całkowicie wyeliminować dane skutki uboczne.
  • Zamiast tamoksifenu stosuje się klomid (Clostilbegyt) albo nowoczesny i bezpieczny lek pod nazwą toremifen (Fareston). Tamoksifen zwiększa wrażliwość receptorów progesteronowych, dlatego nie jest zalecany.
  • Inhibitor aromatazy jest dołączony, ponieważ podstawą cyklu jest testosteron, który aromatyzuje się w bardzo łatwy sposób.

Stosowanie wymienionych w artykule preparatów powinno odbywać się tylko i wyłączne pod nadzorem lekarza! Optymalny i bezpieczny cykl może ułożyć tylko specjalista medyczny, oceniając ryzyko oraz uwzględniając cechy danego organizmu.

Preparaty anaboliczno-androgenne mogą być stosowane tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem specjalistą.
Powyższe informacje nie są zachętą do stosowania lub dystrybucji sterydów anaboliczno-androgennych. Są przedstawione tylko i wyłącznie w celu zmniejszenia ryzyka powikłań oraz skutków ubocznych u osób, które zdecydowały się na przyjmowanie danych preparatów.

KomentarzeDodaj komentarz

M
Michał
Dodano: 2021/01/11 15:22
mam pytanie czy przy cyklach na naprawę stawów z sarnami np. Ostaryna ( małe dawki 5-10mg) prze około 6 tyg warto, po cyklu wrzucić Clomid ?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/02/08 11:09
Trudno powiedzieć czy będzie jakiś znaczący wpływ na gospodarkę hormonalną przy danych dawkach i długości stosowania. Lepiej zrobić badania i sprawdzić czy stosowanie clomudu czy tamoksyfenu ma jakikolwiek sens.
Odpowiedź
J
Jake
Dodano: 2021/02/18 10:36
Robię odblok po bardzo krótkim cyklu. Leci Tamox + clomid wieczorami. Zrobiłem badania i estradiol mam bardzo nisko jak również Prolaktynę. Co robić? Odstawić Tamox i clomid czy brać połowę? Jestem około 2 tygodnie na odbloku
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/02/18 12:02
Proszę nie stosować razem Tamoksyfen i Clomid, szczególnie jeżeli był to krótki cykl. Dokładne dawkowanie zostało opisane w artykule. Proszę podesłać wyniki badań na https://www.facebook.com/podwojne.napiecie w wiadomości prywatnej.
Odpowiedź
K
Kaju
Dodano: 2021/07/09 13:01
Władysław Dudko mądrze pisze, siedzę w temacie 27 lat i wiem co mówię.
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/07/22 13:38
Dziękuję za opinię.
Odpowiedź
S
Szymon
Dodano: 2021/07/24 09:51
Cześć. Pierwszy mój cykl ale bardziej przypominał TRT. Test prolongatum 150mg x1 tygodniowo przez 6 miesięcy. Nic innego (wiem zrobiłem błąd nie biorąc hCG ale cóż). Wchodze na odblok z 500 IU hCG x 3 tygodniowo przez 2 tygodnie potem 250 x 3 tygodniowo przez 2 tygodnie. Po pierwszym tygodniu badania i jeżeli trzeba dodaje Symex. Kolejne 4 tygodnie: Nolvadex 40mg dziennie 1 tydzień, 20 mg dziennie pozostałe 3.

Uwagi albo porady mile widzane. Dzięki
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/07/30 11:16
Witam. Szedłbym bardziej w stronę protokołu "średni cykl". Jądra lepiej przygotować do pracy przed odblokiem.
Odpowiedź
S
Szymon
Dodano: 2021/08/16 13:10
Dzięki za odpowiedź. Akurat w moim przypadku wyszedł podwyższony progesteron (x2 górna granica). Estradiol i Prolaktyna w normie. Czy Tamoxifen wchodzi w grę na odblok czy inny SERM zalecasz?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/01 16:30
Tu może być i tamoksyfen i klomifen. Osobiście skłaniałbym się w stronę clomidu.
Odpowiedź
W
Wacek
Dodano: 2021/07/24 11:00
mam pytanie
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/07/30 11:51
Proszę zdawać w komentarzach albo pisać przez formularz kontaktowy.
Odpowiedź
M
Mateusz
Dodano: 2021/08/18 16:46
Witam stosowałem testosteron przez okres około 5 lat , Lh pokazało że moje jądra są zablokowane , estrogen trochę powyżej normy , prolaktyna w normie , byłem u Endo nie mógł zapisać testa bo mam nadkrwistosc dostałem klomifen 50 mg dziennie i nic więcej , czy może mi to pomoc się odblokowac ?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/01 16:30
Witam, żeby odblokować się po 5 latach należy równolegle przyjmować HCG, bo inaczej klomifen należało by stosować bardzo i to na prawdę bardzo długo, by produkcja własna wróciła do normy. Choć podejrzewam, że do stanu wejściowego raczej nie wróci (da się przywrócić sprawność w 90%), jeżeli w trakcie nie by nie był podawany HCG.
Odpowiedź
M
Mateusz D.
Dodano: 2021/09/01 20:09
Dzień dobry, proszę o poradę. Przyjmowałem 10lat temu SAA, w krótkich 3 cyklach. Młodość głupota odblok zrobiony po czasie nie pamiętam jak dobrze wykonany wiem ze dostałem wtedy clomid i hcg. Aktualnie wykonałem badania krwi, wszystkie hormony w normie, z tym ze testosteron na dolnej granicy normy 13, zas estradiol 56 czyli powyżej górnej granicy, prolaktyna 275 czyli również powyżej normy. Badania zrobiłem bo wystąpiła w ostatnim roku ginekomastia mimo ze nie brałem SAA. Endokrynolog zapisał na 3mc Tamoksyfen, który po 1mc zmniejszył znacznie 50% gineko/lipomastie. Ale co dalej z prl i niskim testosteronem pytałem o to lekarza to nie wymaga leczenia. Chyba musze poszukać innego endo i poprosić o jakieś leki na obniżenie nie PRL i podwyższenie naturalnego testo. Co powinienem zrobić? Dziekuje za wszelkie porady.
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/13 08:08
Witam. W tym przypadku warto poszukać przyczynę. Jestem prawie pewien, że ma Pan wysokie LH i również wysokie SHBG. Testosteron jest blokowany przez SHBG oraz dodatkowo przekształca się w estradiol pod wpływem aromatazy, która pewnie też jest podwyższona.
Abym mógł powiedzieć więcej, proszę o kontakt przez formularz na podstronie KONTAT. Pan podeśle aktualne wyniki badań i zobaczymy do można z tym zrobić.
Odpowiedź
M
Mich
Dodano: 2021/09/09 17:54
Dobra niech mi ktoś podpowie jak z tym HCG i Clomidem przy cyklu 20tyg na samym enanie. Wyniki ok. Tylko estriadiol podniesiony 80% ponad górną norme .
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/13 08:22
Estradiol powinien być w normie przed rozpoczęciem odbloku, inaczej skuteczność odbloku będzie bardzo słaba. Dawki HCG oraz Clomid ustala się indywidualnie na podstawie wieku, wagi, dawek SAA i innych wskaźników.
Odpowiedź
R
Robert
Dodano: 2021/09/24 14:38
Witam. Proszę o pomoc. Przez 6 miesięcy przyjmowałem testosteron prolongatum 100mg raz w tygodniu do tego pół tabletki Symexu na zbicie Estro. Po cyklu zrobiłem wyniki i wszystko w normie. Jedynie LH nisko ale to normalne i wątroba trochę zajechana. Przyjmuję Essentiale Forte 1x2 tabl. I teraz przedstawię mój problem. A mianowicie syfy. Na cyklu było w miarę ok ale pod sam koniec i po odstawieniu doszło do strasznego wysypu tylko na twarzy nigdzie indziej. Zaznaczę że jeszcze się nie odblokowałem bo mój endokrynolog mówi żeby poczekać 4 tyg i wejsc na Ovitrelle 4 strzały co 2 tygodnie. Szczerze to się boję bo jak będzie jeszcze bardziej wywalać krosty? Jaka może być przyczyna tego badziewia i ile to może potrwać?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/29 10:56
Witam. Przy takiej dawce testosteronu, szczególnie jeżeli był kupowany w aptece nie może być trądziku. Jeżeli tylko nie ma Pan do tego szczególnej skłonności. Moim zdaniem problem jest w diecie.
Odpowiedź
M
Michu
Dodano: 2021/10/25 18:17
Stosowałem teścia 10 tyg i podjadalem oxe teraz biorę 2 raz HCG jak przywrócić organizm do normy
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/12/23 11:17
Zapraszam na rozmowę prywatną.
Odpowiedź
K
Krzysiek
Dodano: 2021/11/10 16:10
Witam kończę cykl na omnadrenie 30 tyg 250mg/tydzień jaki odblok będzie najskuteczniejszy? Dzięki za rady
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/12/23 12:49
Zapraszam na rozmowę prywatną.
Odpowiedź
R
Robson
Dodano: 2021/11/16 19:47
Siema,
staz 1 rok enan e6d , wiek 40+
dodatkowo przez ostatnie 60 dni NP e3d
badania wyszly ze jedynie podwyzszone LH .. powyzej 6000(norma do 4000)
cel: najlepiej mostek i kontynuacja, ale jak najlepiej przeprowadzic PCT .. ostatnie 2 do 3 tyg zauwazylem spadek erekcji, ... a wczesniej mialem takie wzwody poranne ze ło matko, łeb urywało.. jej.. .. a teraz?
Mistrzu Władysławie, pomocy.
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/12/23 12:29
Cześć. LH 6000? co to za wartości? pierwszy raz takie coś widzę. Proszę podesłać wszystkie badania na maila(formularz).
Odpowiedź
M
Mateusz
Dodano: 2021/11/28 00:25
Witam bylem na 16tyg cyklu z sustanonu a nastepnie na odbloku zalecanym ze strony hcg clomid i tamoxifen , badania byly i wiekszosc powracala do norm , moje pytanie brzmi jak dluga przerwa powinna byc pomiedzy cyklami ? w tej chwili jest to ok 11tyg
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/12/22 18:49
Witam, nigdy nie pisałem o podawaniu clomidu i tamoxifenu jednocześnie.
Przerwa zazwyczaj musi wynosić co najmniej tyle czasu ile trwał cykl.
Odpowiedź
G
Greg
Dodano: 2021/12/30 09:05
Witam ,jestem na cyklu trzeci tydzień Cypio , zamierza stosować do 16 tyg. Badania przed cyklem robiłem i miałem wysoką prolaktynę bo aż 42 gdzie górna granica jest 19. Co powinieneś wziąć na zbicie prolki ,i czy mogę dalej stosować Cypio.?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2022/01/26 09:18
Witam.
Należy stosować kabergolinę. W każdym artykule piszę, że jeżeli są jakieś problemy, to należy je wyeliminować przed rozpoczęciem cyklu.
Odpowiedź
M
Maciek
Dodano: 2022/01/04 21:17
Witam

Stosowalem sam Enanthate przez 16tyg w sumie 20x1ml, ostatni strzał 26/12

Czy powinienem 09/01 zacząć sam clomid? Czy kontynuować i dorzucić HCG, proszę o pomoc
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2022/02/03 08:51
Jeżeli nie stosował Pan HCG w trakcie cyklu, to warto to zrobić przed odblokiem.
Odpowiedź
K
Kamil
Dodano: 2022/01/30 16:45
Witam, nie zrobilem badan przed cyklem, zastanawiam sie czy profilaktycznie brac symex 0,5 co dwa dni, nie wiem za bardzo jakie sa objawy podwyzszonych estrogenow i kiedy zaczac go stosowac na metanabolu i testosteronie priopianacie i czy wogole ma cyklu 8 tygodniowym
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2022/02/03 08:43
Aby stwierdzić czy jest potrzbny IA należy sprawdzić Estradiol. Tylko na tej podstawie podejmuje Pan decyzję przyjmować Symex czy nie.
Odpowiedź
D
Damian
Dodano: 2022/02/07 14:47
Witam jaki odblok będzie lepszy clomid czy nolvadex ? 10 ml teść enanthan i 10 omka ?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2022/04/23 13:01
Clomid jest lekiem nowszej generacji, jest bezpieczniejszy ale minimalnie słabszy od Tamoksyfenu. Te dwa leki działają w różny sposób.
Odpowiedź
C
Chudziudki
Dodano: 2022/02/07 23:57
Witam. Jestem na cyklu 6 tydzień. 0,5ml propa codziennie, zrobiłem dzisiaj badania, prolaktyna w normie, estro 88, test całkowity 2830, jutro zrobię jeszcze wolny, czy jest sens brania atrozolu już teraz, przy takich wynikach?? Docelowo planuje teraz jeszcze prolongatum 2x w tygodniu po 2ml przez 6 tygodni i na koniec znowu z 3 tygodnie propa 0.5ml codziennie.
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2022/04/23 13:31
Witam, jeżeli estradiol jest 88 PG/MG to warto go obniżyć. Poziom, do którego obniża się estradiol jest zawsze indywidualnie dobierany.
Odpowiedź
B
Bartosz
Dodano: 2022/02/18 15:05
Witam biorę tylko testosteron Enan,czym mam się odblokować po cyklu ?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2022/05/02 12:04
To zależy od wieku, dawek SAA, długości cyklu oraz obecności HCG w trakcie cyklu.
Odpowiedź
G
Grzegorz
Dodano: 2022/02/25 18:00
Brałem ligandrol przez 7tyg w dawce 12mg. Wczoraj ostatnie tabletki. Dziś zrobione badania. LH poniżej normy. FSH dolna granica normy. Test poniżej. Prolaktyna i estradiol w normie. Jaką dawkę clomidu zastosować zeby wrocic do normy?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2022/04/23 13:02
Proszę napisać do mnie prywatnie oraz podesłać wyniki. (Podstrona KONTAKT)
Odpowiedź
D
Daro
Dodano: 2022/04/13 21:40
Witam. Lekarz przepisał mi tamoxifen w ramach poprawy libido/testosteronu. Poziom testosteronu to 700nd/dl. Inne parametry mogę podesłać na prv. Czy taka kuracja ma sens?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2022/04/23 13:35
Proszę wysłać wszystko w wiadomości prywatnej. (podstrona Kontakt)
Odpowiedź
K
Kuba
Dodano: 2022/04/22 20:45
Witam,
Stosowałem przez nie całe 3 miesiące testosteron prolongatum 250mg (1 ml co 5 dni, łącznie 15ml) oraz przez ok 2 miesiące Cypiobol 300mg tak samo co 5 dni, łącznie 10 ml. Co najlepszego na odblokowanie? Konieczne jest wykonywanie badań na poziom estradiolu i prolaktyny?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2022/05/02 12:07
Witam. W trakcie cyklu jest to konieczne. W sprawie odbloku proszę napisać na formularz kontaktowy.
Odpowiedź
Napisz komentarz
Adres e-mail jest potrzebny tylko w celu powiadomienia o odpowiedzi na komentarz
© 2022 by Podwójne napięcie.
Projekt i realizacja:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Polityka cookies