Pierwszy cykl sterydowy od A do Z
Doping

Pierwszy cykl sterydowy od A do Z
Pierwszy cykl sterydowy od A do Z

Wstęp

Jeżeli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie zastanawiasz się nad przejściem na “ciemną stronę mocy” albo już to zrobiłeś i chcesz sprawdzić czy nie zrobiłeś czegoś nie tak. W każdym razie dowiesz się wszystkiego co trzeba robić i czego nie robić na pierwszym cyklu sterydowym.

Ogólnie nie zalecam nikomu stosowania środków dopingujących, szczególnie jeżeli nie jest to w żaden sposób uzasadnione (np. nie czerpiesz z tego korzyści materialnych). Musisz mieć zawsze na uwadze, że zawsze istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i możesz ponieść lekkie albo poważniejsze konsekwencje. Oczywiście wszystko zależy od stosowanych sterydów i ich dawek, lecz nawet najsłabszy Oxandrolon może Ci zaszkodzić. Znam osobę, która prawie rok próbowała przywrócić lipidogram do normy po 6 tygodniach stosowania Oxandrolonu. 

Każdy organizm jest inny i zawsze inaczej reaguje na te czy inne środki hormonalne. Musisz o tym pamiętać.

Wiek
pierwszy cykl sterydowy

Ważnym czynnikiem jest również wiek. Jest to temat, którego młodzi kulturyści unikają jak ognia i nie chcą tego słuchać. Problemem jest fakt, że człowiek w młodym wieku nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Jego kości nie osiągnęły odpowiedniej gęstości i mineralizacji. Sterydy z dużym prawdopodobieństwem spowolnią albo zatrzymają całkowicie niektóre procesy związane z rozwojem. W świecie króluje mit, że w wieku 18-19 lat osoba jest już w zupełności ukształtowana. Takie przypadki są, lecz nie miałbym nadziei, że to właśnie ty jesteś tym szczęściarzem.

Aby obiektywnie ocenić stan rozwoju układu kostnego musisz wykonać badanie X-rays (inaczej zwane skanowanie układu kostnego, rentgen). Czy chęć narzucenia paru kilo mięśni jest warta zatrzymania rozwoju kości? Chyba nie.

Drugi problem, który może pojawić się to zakłócenie układu HPTA (podwzgórze - przysadka mózgowa – jądra) oraz całej gospodarki hormonalnej. Ten układ jest bardzo czuły na zmiany i nie wiadomo w jakim wieku będzie w pełni ukształtowany. Dlatego nie zalecałbym stosowania sterydów do 24 roku życia, a na pewno nie w wieku niższym niż 21.

Jeżeli jesteś już zdecydowany, przechodzimy do meritum.

Badania przed pierwszym cyklem sterydowym. Czemu są tak ważne?

Mam nadzieję, że nie jest dla ciebie żadnym zaskoczeniem, że przed rozpoczęciem stosowania sterydów anaboliczno-androgennych (SAA) musisz zrobić badania. Przede wszystkim jest to punkt odniesienia, są to wskaźniki, do których będziesz musiał powrócić po odbloku. Nie wolno zaniedbywać danego punktu, ponieważ musisz znać SWOJE NORMY. 

Parę przykładów:

1.Będziesz miał naturalnie dość wysoki testosteron (powiedzmy przy górnej granicy normy). A po cyklu przywrócisz jego poziom tylko do średnich wartości. Odczujesz spadek libido i ogólnie będziesz miał słabe samopoczucie. Naturalnie twoje wyniki mogą nigdy nie wrócić do normy. Od tego mamy odblok.

2.Na pierwszym badaniu zauważysz że masz zwiększony hematokryt, co oznacza, że stosowanie sterydów będzie dla ciebie szczególnie niebezpieczne, ponieważ dodatkowo podnoszą jego poziom na skutek zwiększenia ilości krwinek czerwonych(erytrocytów). Inaczej mówiąc twoja krew robi się coraz gęstsza i serce musi więcej pracować by przepompować ją. Skutkuje to chorobami serca.

3.Wątroba jest w złym stanie. Sterydy, szczególnie oralne obciążają wątrobę. Dlatego musisz najpierw wyleczyć wątrobę.

Inaczej mówiąc przed rozpoczęciem stosowania sterydów musisz wiedzieć na 100%, że jesteś zdrowy! A jeżeli coś jest nie tak - najpierw musisz wyleczyć się. Zdrowy organizm zawsze lepiej “współpracuje” z dopingiem niż osłabiony czy chory. A więc, stosowanie sterydów przeniesie zdecydowanie mniej szkód jeżeli jesteś w pełni zdrowy.

Jakie badania zrobić przed, podczas oraz po cyklu przeczytasz w osobnym artykule. 
Badania przed, po i na cyklu sterydowym - czytaj więcej

Jakie sterydy na pierwszy cykl?

Pierwszy cykl zawsze musi składać się z jednego preparatu. Tym preparatem powinien być testosteron propionat, phenylpropionat, enantat albo cypionat. Jeżeli naprawdę boisz się zastrzyków to turinabol, choć tak czy inaczej będziesz musiał przezwyciężyć ten strach, ponieważ sterydy iniekcyjne są mniej szkodliwe oraz podstawą cyklu zawsze musi być testosteron, który możesz spotkać TYLKO w zastrzykach. 

Czemu najlepszy będzie testosteron propionat solo na pierwszy cykl? Odpowiedź jest prosta. Dany steryd nie jest toksyczny dla wątroby oraz w przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych możesz przestać go podawać i po 2-4 dniach wszystko powinno wrócić do normy. 

Sterydy na redukcję albo masę. Wybór preparatów w zależności od stanu zdrowia.

Na siłowniach krąży mit, że na redukcję trzeba brać testosteron propionat czy phenylpropionat, a na masę musi być jakiś “długi” testosteron (enantat, cypionat, dekanat, czy mix estrów sustanon, omnadren). Jest to nieprawda. Spalać tłuszcz czy budować masę możesz tak na krótkim, jak i na długim testosteronie. Jedyna różnica jest taka, że krótkie estry nie zatrzymują płynów albo zatrzymują je w niewielkich ilościach, podczas gdy stosujesz enantat czy dekanat gromadzi się nadmiar wody i trzeba precyzyjnie kontrolować dawkę inhibitora aromatazy (anastrozol, letrozol czy eksemestan). 

Aby osiągnąć konkretny cel (zbudowanie masy czy redukcją tkanki tłuszczowej) musisz żonglować nie środkami a dietą - większa podaż kalorii - rośniesz, mniejsza - redukujesz.

Oczywiście jeżeli startujesz w zawodach kulturystycznych, wybór preparatów ma znaczenie. Ale chyba nie planujesz startu po pierwszym cyklu? 

Jeżeli masz problemy z nadciśnieniem, to twój wybór to testosteron propionat, testosteron phenylpropionat, turinabol, oxandrolon, a lepiej w ogóle nie stosować sterydów póki nie znajdziesz przyczyny i nie naprawisz to.

Przygotowanie planu cyklu oraz zakup wszystkich środków razem z odblokiem

Musisz stosować jedną ważną zasadę, że przed rozpoczęciem cyklu musisz posiadać wszystko co może się przydać, a nie czekać do ostatniej chwili na zakup clomidu czy HCG. Może się okazać tak, że zakup środka jest niemożliwy na skutek niedostępności towaru albo braku recepty i wtedy zaczynają się niepotrzebne problemy oraz dodatkowy stres, co na pewno nie odbije się pozytywnie na twoich wynikach.

Podsumowując, upewnij się, że wszystko masz przed cyklem, tj,: 

 • Sterydy,
 • Anastrozol, Letrozol, Eksemestan(Symex), 
 • Kabergolina - jeżeli na cyklu masz nandrolon albo trenbolon, 
 • HCG - jeżeli cykl jest dłuższy niż 8 tygodni
 • Środki na odblok (tamoxifen, clomifen, toremifen). Opcją najlepszą będzie Toremifen.

Musisz również zaplanować cały przebieg cyklu. Musisz wiedzieć, co będziesz brać, kiedy i w jakich dawkach. Trzeba również mieć na uwadze możliwość wystąpienia objawów niepożądanych (ginekomastia, nadciśnienie, pogorszenie się stanu wątroby, profilu lipidowego i inne) i umieć temu zaradzić.

Najczęstsze błędy osób początkujących
 1. Stosowanie wielu sterydów naraz.
 2. Brak badań i ogólny brak monitorowania stanu zdrowia.
 3. Brak odbloku.
 4. Odejście od diety i zwiększenie ilości spożywanego alkoholu po zakończeniu cyklu.
 5. Brak zmiany planu treningowego podczas odbloku oraz po nim.
 6. Stosowanie dwóch lub więcej preparatów oralnych. Na przykład Turinabol i Stanozolol.
 7. Stosowanie zbyt dużych dawek inhibitora aromatazy albo nie stosowanie tego leku, kiedy jest to niezbędne.
Plan pierwszego cyklu sterydowego
1.Badanie przed cyklem
2.Sprawdzamy, czy posiadamy wszystko, co będziemy albo możemy potrzebować.
3.Rozpoczynamy cykl

I tydzień

Testosteron propionat. 50-100mg co 2 dzień.

II tydzień

Testosteron propionat. 50-100mg co 2 dzień.

Badamy poziom estrogenów. Jeżeli jest powyżej normy rozpoczynamy stosowanie Anastrozolu, Letrozolu albo Eksemestanu.

Badanie jest bardzo ważnym elementem, ponieważ jeżeli zbytnio obniżymy poziom estrogenów, obniżymy również efektywność całego cyklu.

Anastrozol - 0.5mg (1/2 tab) co 2 dni.

Eksemestan (Symex) - 12.5mg (1/2 tab) co 2 dni.

Letrozol - 0.5mg (1/5 tab) co 2 dni.

III tydzień

Testosteron propionat. 50-100mg co 2 dzień.

IV tydzień

Testosteron propionat. 50-100mg co 2 dzień.

V tydzień

Testosteron propionat. 50-100mg co 2 dzień.

VI tydzień

Testosteron propionat. 50-100mg co 2 dzień.

VII tydzień

Testosteron propionat. 50-100mg co 2 dzień.

VIII tydzień

Testosteron propionat. 50-100mg co 2 dzień.

Ostatnie 2 iniekcje robimy 50mg czekamy 4 dni i na 5-ty dzień rozpoczynamy odblok. 

IX tydzień

Rozpoczynamy stosowanie Clomidu.  Odblok mniej więcej będzie trwać 5 tygodni.

Clomid 50 mg dziennie (1 tab)

Jeżeli stosowałeś inhibitor aromatazy podczas cyklu, to nie ma potrzeby stosowania go podczas odbloku. Po cięższych cyklach jest to czasem konieczne.
Decyzję odnośnie stosowania IA(inhibitoru aromatazy) należy podejmować tylko i wyłącznie na podstawie badań. Dlatego najlepiej przed odblokiem zbadać estrogen.

X tydzień

Clomid 50 mg dziennie (1 tab)

XI tydzień

Clomid 25 mg dziennie (1/2 tab)

XII tydzień

Clomid 25 mg dziennie (1/2 tab)

XII tydzień

Clomid 12.5 mg dziennie (1/4 tab)  co 2 dni

Po zakończeniu należy zrobić badania i sprawdzić czy podstawowe wskaźniki już wróciły do normy.

Stosowanie wymienionych w artykule preparatów powinno odbywać się tylko i wyłączne pod nadzorem lekarza! Optymalny i bezpieczny cykl może ułożyć tylko specjalista medyczny, oceniając ryzyko oraz uwzględniając cechy danego organizmu.

Preparaty anaboliczno-androgenne mogą być stosowane tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem specjalistą.
Powyższe informacje nie są zachętą do stosowania lub dystrybucji sterydów anaboliczno-androgennych. Są przedstawione tylko i wyłącznie w celu zmniejszenia ryzyka powikłań oraz skutków ubocznych u osób, które zdecydowały się na przyjmowanie danych preparatów.

KomentarzeDodaj komentarz

S
Sylwek
Dodano: 2021/06/15 21:34
Swietny material,a jak bedzie wygladal schemat odbloku po 16tyg cyklu?13 tyg na dlugim estrze i 3tyg na krotkim propie?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/06/29 08:22
Dziękuję. Proszę zastosować protokół "Średni cykl" z artykułu o odbloku.
Odpowiedź
K
Kaju
Dodano: 2021/07/09 13:19
dobry artykuł, nie sposób się z nim nie zgodzić. Każdy początkujący w tej materii powinien go przeczytać a nie mędrkować na siłowni.
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/07/22 13:59
Bardzo dziękuję za opinię!
Odpowiedź
S
Seta
Dodano: 2021/07/13 09:26
którego lekarza powinienem szukać? Przepraszam, że jestem obcokrajowcem i nadal niewiele o tym wiem w Polsce.
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/07/22 13:38
Jeżeli chodzi o ułożenie cyklu, to najlepiej lekarz medycyny sportowej ze specjalizacją endokrynolog. Ewentualnie proszę zgłosić się do mnie przez formularz kontaktowy na podstronie Kontakt.
Odpowiedź
Napisz komentarz
Adres e-mail jest potrzebny tylko w celu powiadomienia o odpowiedzi na komentarz
© 2021 by Podwójne napięcie.
Projekt i realizacja:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Polityka cookies