Pierwszy cykl sterydowy od A do Z
Doping

Pierwszy cykl sterydowy od A do Z
Pierwszy cykl sterydowy od A do Z

Wstęp

Jeżeli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie zastanawiasz się nad przejściem na “ciemną stronę mocy” albo już to zrobiłeś i chcesz sprawdzić czy nie zrobiłeś czegoś nie tak. W każdym razie dowiesz się wszystkiego co trzeba robić i czego nie robić na pierwszym cyklu sterydowym.

Ogólnie nie zalecam nikomu stosowania środków dopingujących, szczególnie jeżeli nie jest to w żaden sposób uzasadnione (np. nie czerpiesz z tego korzyści materialnych). Musisz mieć zawsze na uwadze, że zawsze istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i możesz ponieść lekkie albo poważniejsze konsekwencje. Oczywiście wszystko zależy od stosowanych sterydów i ich dawek, lecz nawet najsłabszy Oxandrolon może Ci zaszkodzić. Znam osobę, która prawie rok próbowała przywrócić lipidogram do normy po 6 tygodniach stosowania Oxandrolonu. 

Każdy organizm jest inny i zawsze inaczej reaguje na te czy inne środki hormonalne. Musisz o tym pamiętać.

Wiek
pierwszy cykl sterydowy

Ważnym czynnikiem jest również wiek. Jest to temat, którego młodzi kulturyści unikają jak ognia i nie chcą tego słuchać. Problemem jest fakt, że człowiek w młodym wieku nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Jego kości nie osiągnęły odpowiedniej gęstości i mineralizacji. Sterydy z dużym prawdopodobieństwem spowolnią albo zatrzymają całkowicie niektóre procesy związane z rozwojem. W świecie króluje mit, że w wieku 18-19 lat osoba jest już w zupełności ukształtowana. Takie przypadki są, lecz nie miałbym nadziei, że to właśnie ty jesteś tym szczęściarzem.

Aby obiektywnie ocenić stan rozwoju układu kostnego musisz wykonać badanie X-rays (inaczej zwane skanowanie układu kostnego, rentgen). Czy chęć narzucenia paru kilo mięśni jest warta zatrzymania rozwoju kości? Chyba nie.

Drugi problem, który może pojawić się to zakłócenie układu HPTA (podwzgórze - przysadka mózgowa – jądra) oraz całej gospodarki hormonalnej. Ten układ jest bardzo czuły na zmiany i nie wiadomo w jakim wieku będzie w pełni ukształtowany. Dlatego nie zalecałbym stosowania sterydów do 24 roku życia, a na pewno nie w wieku niższym niż 21.

Jeżeli jesteś już zdecydowany, przechodzimy do meritum.

Badania przed pierwszym cyklem sterydowym. Czemu są tak ważne?

Mam nadzieję, że nie jest dla ciebie żadnym zaskoczeniem, że przed rozpoczęciem stosowania sterydów anaboliczno-androgennych (SAA) musisz zrobić badania. Przede wszystkim jest to punkt odniesienia, są to wskaźniki, do których będziesz musiał powrócić po odbloku. Nie wolno zaniedbywać danego punktu, ponieważ musisz znać SWOJE NORMY. 

Parę przykładów:

1.Będziesz miał naturalnie dość wysoki testosteron (powiedzmy przy górnej granicy normy). A po cyklu przywrócisz jego poziom tylko do średnich wartości. Odczujesz spadek libido i ogólnie będziesz miał słabe samopoczucie. Naturalnie twoje wyniki mogą nigdy nie wrócić do normy. Od tego mamy odblok.

2.Na pierwszym badaniu zauważysz że masz zwiększony hematokryt, co oznacza, że stosowanie sterydów będzie dla ciebie szczególnie niebezpieczne, ponieważ dodatkowo podnoszą jego poziom na skutek zwiększenia ilości krwinek czerwonych(erytrocytów). Inaczej mówiąc twoja krew robi się coraz gęstsza i serce musi więcej pracować by przepompować ją. Skutkuje to chorobami serca.

3.Wątroba jest w złym stanie. Sterydy, szczególnie oralne obciążają wątrobę. Dlatego musisz najpierw wyleczyć wątrobę.

Inaczej mówiąc przed rozpoczęciem stosowania sterydów musisz wiedzieć na 100%, że jesteś zdrowy! A jeżeli coś jest nie tak - najpierw musisz wyleczyć się. Zdrowy organizm zawsze lepiej “współpracuje” z dopingiem niż osłabiony czy chory. A więc, stosowanie sterydów przeniesie zdecydowanie mniej szkód jeżeli jesteś w pełni zdrowy.

Jakie badania zrobić przed, podczas oraz po cyklu przeczytasz w osobnym artykule. 
Badania przed, po i na cyklu sterydowym - czytaj więcej

Jakie sterydy na pierwszy cykl?

Pierwszy cykl zawsze musi składać się z jednego preparatu. Tym preparatem powinien być testosteron propionat, phenylpropionat, enantat albo cypionat. Jeżeli naprawdę boisz się zastrzyków to turinabol, choć tak czy inaczej będziesz musiał przezwyciężyć ten strach, ponieważ sterydy iniekcyjne są mniej szkodliwe oraz podstawą cyklu zawsze musi być testosteron, który możesz spotkać TYLKO w zastrzykach. 

Czemu najlepszy będzie testosteron propionat solo na pierwszy cykl? Odpowiedź jest prosta. Dany steryd nie jest toksyczny dla wątroby oraz w przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych możesz przestać go podawać i po 2-4 dniach wszystko powinno wrócić do normy. 

Sterydy na redukcję albo masę. Wybór preparatów w zależności od stanu zdrowia.

Na siłowniach krąży mit, że na redukcję trzeba brać testosteron propionat czy phenylpropionat, a na masę musi być jakiś “długi” testosteron (enantat, cypionat, dekanat, czy mix estrów sustanon, omnadren). Jest to nieprawda. Spalać tłuszcz czy budować masę możesz tak na krótkim, jak i na długim testosteronie. Jedyna różnica jest taka, że krótkie estry nie zatrzymują płynów albo zatrzymują je w niewielkich ilościach, podczas gdy stosujesz enantat czy dekanat gromadzi się nadmiar wody i trzeba precyzyjnie kontrolować dawkę inhibitora aromatazy (anastrozol, letrozol czy eksemestan). 

Aby osiągnąć konkretny cel (zbudowanie masy czy redukcją tkanki tłuszczowej) musisz żonglować nie środkami a dietą - większa podaż kalorii - rośniesz, mniejsza - redukujesz.

Oczywiście jeżeli startujesz w zawodach kulturystycznych, wybór preparatów ma znaczenie. Ale chyba nie planujesz startu po pierwszym cyklu? 

Jeżeli masz problemy z nadciśnieniem, to twój wybór to testosteron propionat, testosteron phenylpropionat, turinabol, oxandrolon, a lepiej w ogóle nie stosować sterydów póki nie znajdziesz przyczyny i nie naprawisz to.

Przygotowanie planu cyklu oraz zakup wszystkich środków razem z odblokiem

Musisz stosować jedną ważną zasadę, że przed rozpoczęciem cyklu musisz posiadać wszystko co może się przydać, a nie czekać do ostatniej chwili na zakup clomidu czy HCG. Może się okazać tak, że zakup środka jest niemożliwy na skutek niedostępności towaru albo braku recepty i wtedy zaczynają się niepotrzebne problemy oraz dodatkowy stres, co na pewno nie odbije się pozytywnie na twoich wynikach.

Podsumowując, upewnij się, że wszystko masz przed cyklem, tj,: 

 • Sterydy,
 • Anastrozol, Letrozol, Eksemestan(Symex), 
 • Kabergolina - jeżeli na cyklu masz nandrolon albo trenbolon, 
 • HCG - jeżeli cykl jest dłuższy niż 8 tygodni
 • Środki na odblok (tamoxifen, clomifen, toremifen). Opcją najlepszą będzie Toremifen.

Musisz również zaplanować cały przebieg cyklu. Musisz wiedzieć, co będziesz brać, kiedy i w jakich dawkach. Trzeba również mieć na uwadze możliwość wystąpienia objawów niepożądanych (ginekomastia, nadciśnienie, pogorszenie się stanu wątroby, profilu lipidowego i inne) i umieć temu zaradzić.

Najczęstsze błędy osób początkujących
 1. Stosowanie wielu sterydów naraz.
 2. Brak badań i ogólny brak monitorowania stanu zdrowia.
 3. Brak odbloku.
 4. Odejście od diety i zwiększenie ilości spożywanego alkoholu po zakończeniu cyklu.
 5. Brak zmiany planu treningowego podczas odbloku oraz po nim.
 6. Stosowanie dwóch lub więcej preparatów oralnych. Na przykład Turinabol i Stanozolol.
 7. Stosowanie zbyt dużych dawek inhibitora aromatazy albo nie stosowanie tego leku, kiedy jest to niezbędne.
Plan pierwszego cyklu sterydowego
1.Badanie przed cyklem
2.Sprawdzamy, czy posiadamy wszystko, co będziemy albo możemy potrzebować.
3.Rozpoczynamy cykl

I tydzień

Testosteron propionat. 50-100mg co 2 dzień.

II tydzień

Testosteron propionat. 50-100mg co 2 dzień.

Badamy poziom estrogenów. Jeżeli jest powyżej normy rozpoczynamy stosowanie Anastrozolu, Letrozolu albo Eksemestanu.

Badanie jest bardzo ważnym elementem, ponieważ jeżeli zbytnio obniżymy poziom estrogenów, obniżymy również efektywność całego cyklu.

Anastrozol - 0.5mg (1/2 tab) co 2 dni.
Eksemestan (Symex) - 12.5mg (1/2 tab) co 2 dni.
Letrozol - 0.5mg (1/5 tab) co 2 dni.

Wybieramy jeden w powyższych leków, w żadnym wypadku wszystkie na raz. Dawki są przykładowe i są dobierane indywidualnie.

III tydzień

Testosteron propionat. 50-100mg co 2 dzień.
HCG 500j.m tygodniowo

IV tydzień

Testosteron propionat. 50-100mg co 2 dzień.
HCG 500j.m tygodniowo

V tydzień

Testosteron propionat. 50-100mg co 2 dzień.
HCG 500j.m tygodniowo

VI tydzień

Testosteron propionat. 50-100mg co 2 dzień.
HCG 500j.m tygodniowo

VII tydzień

Testosteron propionat. 50-100mg co 2 dzień.
HCG 500j.m tygodniowo

VIII tydzień

Testosteron propionat. 50-100mg co 2 dzień.
HCG 500j.m tygodniowo

Ostatnie 2 iniekcje robimy 50mg czekamy 4 dni i na 5-ty dzień rozpoczynamy odblok. 

IX tydzień

Rozpoczynamy stosowanie Clomidu.  Odblok mniej więcej będzie trwać 5 tygodni.

Clomid 50 mg dziennie (1 tab)

Jeżeli stosowałeś inhibitor aromatazy podczas cyklu, to nie ma potrzeby stosowania go podczas odbloku. Po cięższych cyklach jest to czasem konieczne.
Decyzję odnośnie stosowania IA(inhibitoru aromatazy) należy podejmować tylko i wyłącznie na podstawie badań. Dlatego najlepiej przed odblokiem zbadać estrogen.

X tydzień

Clomid 50 mg dziennie (1 tab)

XI tydzień

Clomid 25 mg dziennie (1/2 tab)

XII tydzień

Clomid 25 mg dziennie (1/2 tab)

XII tydzień

Clomid 12.5 mg dziennie (1/4 tab)  co 2 dni

Po zakończeniu należy zrobić badania i sprawdzić czy podstawowe wskaźniki już wróciły do normy.

Stosowanie wymienionych w artykule preparatów powinno odbywać się tylko i wyłączne pod nadzorem lekarza! Optymalny i bezpieczny cykl może ułożyć tylko specjalista medyczny, oceniając ryzyko oraz uwzględniając cechy danego organizmu.

Preparaty anaboliczno-androgenne mogą być stosowane tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem specjalistą.
Powyższe informacje nie są zachętą do stosowania lub dystrybucji sterydów anaboliczno-androgennych. Są przedstawione tylko i wyłącznie w celu zmniejszenia ryzyka powikłań oraz skutków ubocznych u osób, które zdecydowały się na przyjmowanie danych preparatów.

KomentarzeDodaj komentarz

S
Sylwek
Dodano: 2021/06/15 21:34
Swietny material,a jak bedzie wygladal schemat odbloku po 16tyg cyklu?13 tyg na dlugim estrze i 3tyg na krotkim propie?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/06/29 08:22
Dziękuję. Proszę zastosować protokół "Średni cykl" z artykułu o odbloku.
Odpowiedź
K
Kaju
Dodano: 2021/07/09 13:19
dobry artykuł, nie sposób się z nim nie zgodzić. Każdy początkujący w tej materii powinien go przeczytać a nie mędrkować na siłowni.
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/07/22 13:59
Bardzo dziękuję za opinię!
Odpowiedź
S
Seta
Dodano: 2021/07/13 09:26
którego lekarza powinienem szukać? Przepraszam, że jestem obcokrajowcem i nadal niewiele o tym wiem w Polsce.
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/07/22 13:38
Jeżeli chodzi o ułożenie cyklu, to najlepiej lekarz medycyny sportowej ze specjalizacją endokrynolog. Ewentualnie proszę zgłosić się do mnie przez formularz kontaktowy na podstronie Kontakt.
Odpowiedź
B
Bartosz
Dodano: 2021/07/23 17:36
Witam czy po stosowaniu przez 8 tygodni ethanu w dawkach 300ml co 4 dni sam clomid wystarczy?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/07/30 11:29
Witam. Jeżeli estrogeny są w normie, to tak.
Odpowiedź
W
Wojtas
Dodano: 2021/08/17 17:22
Witam nie zrobiłem badań a jestem na cyklu Cypio od 3 tygodni co mogę teraz zrobić
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/01 16:39
Witam. Jeżeli nie zrobiło się badań, to warto je zrobić jak najszybciej. Lecz po >3 tygodniach już nie ma to żadnego sensu. Na cyklu proszę kontrolować estradiol, prolaktynę, cholesterol, próby wątrobowe oraz inne badania, które wskazuję w artykule.
Odpowiedź
J
Jakub
Dodano: 2021/08/20 00:29
witam bardzo dobrze wytłumaczone ale , na jakiej podstawie mam wiedzieć czy na początek 100 ml teścia czy 50 jaka jest na to reguła
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/01 16:25
Witam. To zależy od wagi początkowej oraz od ilości testosteronu, który produkuje organizm. W tym celu robi się badania przed cyklem.
Odpowiedź
M
Michał
Dodano: 2021/08/25 19:55
Witam,
Jak długo sposowac clomid i w jakich dawkach po cyklu 100tab oxandrolonu po 30mg/dzień przez 4 tyg ?
Odpowiedź
W
Władysław
Dodano: 2021/09/01 16:43
Witam. Na podstronie o PCG/Odbloku proszę zastosować najsłabszy protokół.
Odpowiedź
M
Michał
Dodano: 2021/08/29 20:15
Bardzo jasno i klarownie. W oczy rzuca sie jedna niekonsekwencja punktu nr.6, a mianowicie co z HCG?. Jak przyjmować je po cyklu? Z góry dziekuje za odpowiedź.
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/01 16:23
HCG jest przyjmowane po cyklu tylko podczas "BLAST" terapii dr.Scallyego w dość ciężkich przypadkach. Normalnie HCG należy stosować w trakcie cyklu. Uzupełniłem przykładowy cykl o HCG.
Odpowiedź
M
Michał
Dodano: 2021/09/03 12:39
Ten cykl ma tylko 8 tyg czy hcg jest konieczne podczas iniekcji testosteronu czy dopiero po
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/13 07:48
Jeżeli długość cyklu jest mniejsza niż 8-10 tyg. to nie ma konieczności podawania HCG.
To też zależy od wieku osoby, jak jest powyżej 40, to jednak warto podawać.
Odpowiedź
G
Grzesiek
Dodano: 2021/09/08 02:31
Witam. Jestem zayrwożony Pana artykułem. Dobrze, że trafiłem na niego. Wczoraj podslem sobie domiesniowo piersza dawkę sustanonu 0,7ml tak jak polecił specjalista z silłowni(kazał bic 0,7 co 3 dni) Czytajac wasz artykuł postanowilem najpierw ztobic badania. Po jakim czasie od tej iniekcji mam zrobic badsnie aby było rzetelne. Prosze o odpowiedź. Z gory dziękuję
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/13 08:08
Witam. Po jednej iniekcji oprócz testosteronu i w minimalnym stopniu estradiolu nic nie zostanie zakłócone. Można zrobić jak najszybciej, albo odczekać co najmniej 2 tygodnie. Ponieważ sustanon działa bardzo długo nie jest zalecany na pierwszy cykl.
Odpowiedź
P
Piotr
Dodano: 2021/09/20 07:17
Świetny artykuł a doradzi mi ktoś gdzie takie rzeczy dostać
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/27 08:34
Nie zajmuję się sprzedażą SAA czy pośredniczeniem. Dane czynności są niezgodne z prawem.
Na moim portalu można uzyskać tylko informacje, które pomogą nie zaszkodzić sobie, jeżeli już się ktoś zdecydował na stosowanie sterydów. Oczywiście, nikomu w ogóle bym nie polecał stosowania SAA.
Odpowiedź
R
Roman
Dodano: 2021/09/25 19:46
Witam.Mam taki problem że testosteron po iniekcji zostaje mi pół opakowania rozpoczętego. Czy można go przechować na następny tydzień aby się nie zmarnował?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/09/27 08:03
Proszę nabrać pozostałą część testosteronu do NOWEJ strzykawki. Założyć NOWĄ igłę i schować w ciemnym, sterylnym miejscu. Po tygodniu nic się nie stanie.
Odpowiedź
P
Piotr
Dodano: 2021/10/08 11:02
Jakiej długosci powinna być przerwa cykl + odblok zanim rozpocznie sie znowu cykl + odblok?
Odpowiedź
W
Władysław Dudko
Dodano: 2021/11/19 13:26
Najlepiej żeby OFF trwał co najmniej tyle samo co ON.
Odpowiedź
Napisz komentarz
Adres e-mail jest potrzebny tylko w celu powiadomienia o odpowiedzi na komentarz
© 2021 by Podwójne napięcie.
Projekt i realizacja:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Polityka cookies